Reklama

Dziecko zamknięte w aucie przed Muzeum Auschwitz-Birkenau

Przez dwie godziny 14-miesięczna dziewczynka siedziała sama, zamknięta w samochodzie na parkingu przed Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Jej rodzice - obywatele Finlandii - poszli zwiedzać muzeum. Niemowlę uratowali wezwani na miejsce policjanci, którzy wybili w samochodzie szybę. Nieodpowiedzialni rodzice zostali ukarani mandatem w wysokości 200 zł.

Tym razem skończyło się na strachu, ale podobne wypadku często kończą się tragicznie. Wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu w upalny letni dzień temperatura może dojść nawet do 90°C, tymczasem temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka.

Z danych analizowanych przez Uniwersytet w San Francisco wynika, że ponad 50% przypadków śmiertelnych w takich sytuacjach spowodowanych jest przez zapomnienie dorosłych.

Dziecka nie wolno zostawiać w samochodzie bez opieki nawet na chwilę.

- Gdy rodzic ma zbyt wiele spraw na głowie i ma obawy, czy zawsze będzie pamiętał o dziecku śpiącym na tylnym foteliku, to najlepiej wprowadzić zwyczaj sprawdzania samochodu zawsze przed jego opuszczeniem lub np. umieszczania zabawki na przednim siedzeniu za każdym razem, gdy przewozimy malucha - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Szyby w samochodzie najpierw umożliwiają dostawanie się promieni słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło w środku. Badania pokazują, że kolor wnętrza auta może mieć wpływ na czas, w jakim się ono nagrzewa - im ciemniejsze elementy wyposażenia, tym szybciej następuje wzrost temperatury. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie ma minimalny wpływ na zahamowanie tego procesu.

Każdy, kto zobaczy dziecko zamknięte w samochodzie w ciepły dzień na słońcu, musi natychmiast zainteresować się sytuacją. Należy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer 112, a nawet rozbić szybę auta i wyjąć uwięzione dziecko. Pamiętajmy, że dziecko w takiej sytuacji jest zdezorientowane na skutek wysokiej temperatury, zwykle nie płacze i nie próbuje samo wydostać się z samochodu - podsumowują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Reklama

ZJEDŹ NA CHWILĘ NA POBOCZE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje