Reklama

Dla pieszych...

Honda jest pierwszym producentem, którego samochód w testach EuroNCAP otrzymał trzy gwiazdki w zakresie ochrony pieszych.

Stało się to w 2001 roku. Od tamtej pory Japończycy nie ustają w pracach nad bezpieczeństwem pieszych. Ludzi, którzy w założeniu praktycznie nie mają szans w starciu z toną żelastwa.

Do ostatnich wynalazków Hondy należy... podnosząca się maska. System składa się z umieszczonych w zderzaku czujników monitorujących, czy nie doszło do kolizji z pieszym oraz kolejnego - badającego prędkość pojazdu.

W razie potrącenia tylna część maski jest podnoszona o około 10 cm, dzięki czemu między pokrywą silnika a samym silnikiem tworzy się poduszka powietrzna. Tym samym pieszy, którego głowa uderza właśnie w to miejsce, jest narażony na mniejsze obrażenia.

Honda szacuje, że dzięki systemowi ryzyko ran pieszego jest mniejsze o 10 procent, a szansa uniknięcia ciężkich obrażeń rośnie o 5 procent.

Reklama

System podnoszonej maski może również sprawdzić się podczas wypadków z udziałem rowerzystów i motocyklistów. Jego skuteczność będzie jednak mniejsza, bowiem kierowcy jednośladów częściej uderzają głową w szybę lub dach samochodu niż w pokrywę silnika.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gwiazdki | Honda | piesi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje