Volkswagen Passat

Wtorek, 13 grudnia 2022 (13:42) Aktualizacja Wtorek, 5 września 2023 (11:50)
Passat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów Volkswagena. Ten model jest obecny na rynku od 1972 roku. Na przestrzeni lat sprzedano ponad 30 mln tego auta, co jest absolutnym rekordem w segmencie klasy średniej.
Volkswagen Passat - najważniejsze informacje
Passat to jeden z najpopularniejszych modeli Volkswagena. Sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy tego auta. /materiały prasowe

Volkswagen Passat - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1972

  • Generacje:

    • Volkswagen Passat B5,
    • Volkswagen Passat B6,
    • Volkswagen Passat B7,
    • Volkswagen Passat B8
Passat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów Volkswagena. Ten model jest obecny na rynku od 1972 roku. Na przestrzeni lat sprzedano ponad 30 mln tego auta, co jest absolutnym rekordem w segmencie klasy średniej.

Volkswagen Passat – historia

Popularny Passat został zaprezentowany w 1972 roku jako następca modeli Volkswagen K70 oraz typ 4. Nowy model bazował na rozwiązaniach technologicznych z Audi 80, lecz wyróżniał się przednim napędem. Volkswagen początkowo był oferowany w wersjach nadwozia kombi i liftback. Z czasem do oferty dołączyła wersja sedan, a liftback został wycofany.

Obecnie w sprzedaży jest 8. generacja modelu, a jej główni konkurenci to Ford Mondeo, Opel Insignia, Peugeot 508, Mazda 6 i Toyota Camry. Na 2023 rok jest planowana premiera 9. odsłony modelu.

Volkswagen Passat – generacje

Pierwsza generacja modelu Passat (B1) miała premierę w 1972 roku. Samochód był oferowany jako 3- i 5-drzwiowy liftback oraz 5-drzwiowe kombi. Siedem lat później zaprezentowano drugą odsłonę modelu (B2), która stylistycznie nawiązywała do poprzednika, lecz miała znacznie większe nadwozie. W ofercie pojawiła się czterodrzwiowa wersja sedan. Po raz pierwszy produkowano model z napędem na cztery koła. Na początku lat 80. wprowadzono ekonomiczną wersję, Formel E, wyposażoną w innowacyjny system start-stop.

W 1989 roku zaprezentowano nową generację modelu (B3), która odznaczała się bardziej stonowaną stylistyką i niskim współczynnikiem oporu powietrza. Silnik po umieszczono poprzecznie. Tylne zawieszenie pojazdu było oferowane z opcjonalnym zawieszeniem pneumatycznym, Nivomat. Zrezygnowano z wersji liftback.

Kolejna odsłona (B4) to w zasadzie znacznie zmodyfikowany poprzednik. Duży nacisk położono na poprawę poziomu bezpieczeństwa. Zastosowano m.in. kontrolowane strefy zgniotu i pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa.

W 1997 roku na rynek weszła nowe generacja auta (B5), która charakteryzowała się stonowaną, ale też nowoczesną i opływową linią nadwozia. Znacznie poprawiono jakość wykonania wnętrza pojazdu, a w pełni ocynkowane nadwozie stało się odporne na korozję.

Kolejna odsłona Passata (B6) została pokazana w 2005 roku. Stylistyka pojazdu stała się bardziej elegancka, a jego przód zdobiła okazała atrapa chłodnicy. Samochód w nowszej odsłonie zyskał na przestronności.

W 2010 roku do salonów Volkswagena zawitała kolejna generacja (B7), która była znacznie zmodyfikowanym poprzednikiem. Stylistyka nabrała ostrzejszych linii. Po raz pierwszy zaprezentowano model Passat Alltrack – uterenowione kombi z napędem na cztery koła.

Najnowsza odsłona weszła na rynek w 2014 roku. Linia nadwozia stała się bardziej elegancka. Po raz pierwszy razem z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi sprzedawano wersję hybrydową.

Volkswagen Passat – dane techniczne

Popularny Passat oferowany jest z manualnymi i automatycznymi skrzyniami biegów. Większość egzemplarzy ma napęd na przednią oś. Od drugiej generacji modelu pojawiły się wersje z opcjonalnym napędem na cztery koła.

Starsze generacje produkowano z wolnossącymi jednostkami benzynowymi o pojemności od 1,3 do 2,8 l. Generowały moc od 55 do 174 KM. W 1988 roku zaprezentowano pierwszy benzynowy silnik o pojemności 1,8 l doładowany kompresorem, który generował 160 KM. Turbodoładowane jednostki na dobre weszły do oferty w 1998 roku. Silniki o pojemności od 1,4 do 2,0 l osiągają od 122 do 280 KM. Największym silnikiem w ofercie modelu była jednostka W8 o pojemności 4,0 l i mocy 275 KM. Natomiast wersja hybrydowa osiąga 218 KM.

Silniki wysokoprężne są dostępne niemal od samego początku obecności modelu na rynku. Początkowo stosowano niewielkie wolnossące jednostki o pojemności od 1,5 do 1,6, które generowały o 50 do 54 KM. W drugiej odsłonie modelu do większego silnika zamontowano turbosprężarkę, co pozwoliło podnieść moc do 80 KM. W późniejszych latach do oferty włączono popularne turbodiesle o pojemności 1,6, 1,9 oraz 2,0 l, które generowały od 90 do 240 KM.

Volkswagen Passat – opinie kierowców

Volkswagen Passat to bardzo często spotykany samochód na polskich drogach. Model jest ceniony za duże, praktyczne i dobrze wykonane wnętrze. Nowsze wersje są chwalone za nieco bardziej elegancką stylistykę.

Od 1998 roku praktycznie wyeliminowano problemy z korozją. Większość silników zbiera pozytywne opinie pod kątem trwałości. Najlepiej jednak unikać jednostek TSI z lat 2007–2011, ponieważ miały kilka poważnych wad konstrukcyjnych. 

Więcej na temat Volkswagen Passat

Volkswagen Passat - Wiadomości

Volkswagen Passat - Zdjęcia