Volkswagen Amarok

Wtorek, 5 września 2023 (10:25) Aktualizacja Środa, 10 stycznia 2024 (14:02)
W ofercie marki Volkswagen znajduje się model Amarok. To pick-up z segmentu D, dostępny w szerokiej gamie jednostek silnikowych, mający mnóstwo nietypowych zastosowań. Auto pojawiło się na rynku w 2009 roku i występuje w dwóch generacjach. Pierwsza na rynku europejskim była oferowana od 2009 do 2020 roku. W 2022 r. natomiast rozpoczęła się produkcja generacji drugiej. Samochód cechuje się doskonałym komfortem jazdy oraz rewelacyjnymi właściwościami terenowymi. Znajdzie zatem zainteresowanie zarówno wśród klientów prywatnych, jak i firmowych.
Volkswagen Amarok - najważniejsze informacje
Volkswagen Amarok jest bliźniaczą konstrukcją dla Forda Rangera. /materiały prasowe

Volkswagen Amarok - najważniejsze informacje

Volkswagen Amarok – historia

Marka Volkswagen ma w ofercie wiele ciekawych aut – od miejskich i niewielkich samochodów, aż po duże, pojemne pojazdy flotowe. Jednak aż do 2009 roku w gamie modelowej nie znalazł się żaden pick-up, czyli auto wyposażone w skrzynię załadunkową umieszczoną za kabiną pasażerską. 

W 2005 roku marka rozpoczęła prace nad pierwszym egzemplarzem swojego pick-upa. W efekcie już po dwóch latach (w 2007 roku) zaprezentowała model koncepcyjny. Nosił nazwę Volkswagen Pickup Concept i był przedprodukcyjną wersją Amaroka. Ten pojawił się na rynku rok później – w 2009 roku. Oznacza to, że od pierwszych planów do wypuszczenia samochodu na rynek minęły cztery lata.

Jeszcze w tym samym roku firma weszła do segmentu aut typu pick-up. Jest ona szczególnie popularna w USA, gdzie to nadwozie cieszy się największym zainteresowaniem wśród zmotoryzowanych. Samochód miał konkurować z osławionymi już Toyotą Hilux, Nissanem Navarą czy Mitsubishi L200. Amarok ponadto musiał stanąć w szranki z jednym z najbardziej doświadczonych koncernów w produkcji pick-upów na świecie – marką Ford. Na rynku europejskim amerykańska marka oferuje między innymi model Ranger, który ma wymiary podobne do Amaroka.

W 2010 roku auto otrzymało prestiżową nagrodę International Pickup of the Year, co miało istotny wpływ na jego popularność.

Volkswagen Amarok – generacje

Pierwsza generacja Volkswagena Amaroka (2012-2020) – Amarok pierwszej generacji stanowił dla Volkswagena wstęp do świata pick-upów. Mimo niewielkiego doświadczenia producenta, szybko stał się rynkowym sukcesem. Auto było od początku oferowane tylko w kilku wariantach silnikowych. Później jednak oferta znacznie się poszerzyła. Obejmowała zarówno jednostki diesla, jak i benzynowe, które różniły się mocą, spalaniem i momentem obrotowym. Miało to duży wpływ na jego popularność na rynku pierwotnym, podobnie zresztą jak kilka wariantów nadwozia do wyboru. 

Nadwozie Amaroka było oferowane w czterech wariantach. Było dostępne jako Single Cab (jeden rząd siedzeń), Double Cab (dwa rzędy siedzeń), Spinoff (dla nawet siódemki osób) oraz w wersji do samodzielnej zabudowy. Amarok w pierwszej generacji okazał się sukcesem nie tylko w Europie – trafił także do sieci dealerskich w Ameryce Południowej, Afryce i Australii.

Druga generacja Volkswagena Amaroka (2022) – w tej samochód stanowi bliźniaczą konstrukcję dla Forda Rangera. Jest bezpośrednim wyrazem kontraktu zawartego pomiędzy Volkswagenem i Fordem. Auto powiększyło się o niespełna 10 cm długości. Poszerzeniu uległ także rozstaw osi, o nieco ponad 17 cm. W rezultacie samochód oferuje znacznie więcej miejsca w kabinie pasażerskiej, ale nieco mniejszą skrzynię załadunkową. W drugiej generacji marka Volkswagen postawiła także na znaczne unowocześnienie całej konstrukcji. Cały przód nawiązuje do flagowego SUV-a marki Volkswagen, modelu Touareg. Duży grill wraz z LED-owymi światłami nie pozostawia żadnych złudzeń, że to samochód stylizowany na klasę premium.

Volkswagen Amarok – dane techniczne

  • Pierwsza generacja Volkswagena Amaroka (2012-2020 na rynku europejskim) – pojemność silników: 2,0-3,0 l; moc silników: 122-258 KM; napęd na tylne lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 6b, automatyczne 8b

  • Druga generacja Volkswagena Amaroka (2022) – pojemność silników: 2,0-3,0 l; moc silników: 170-241 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 6b, automatyczne 10b

Volkswagen Amarok – ciekawostki

Volkswagen Amarok był i jest oferowany na wielu rynkach. Model różni się na nich zarówno wyposażeniem, jak i silnikami. Dla przykładu klienci z Australii mogli zamówić pierwszą generację z silnikiem 2,0 TSI, czterocylindrową, turbodoładowaną jednostką rzędową z wtryskiem bezpośrednim.

Kolejną, dość zaskakującą ciekawostką jest samo przeznaczenie pick-upa niemieckiego producenta. Otóż w przeciwieństwie do wielu innych konkurencyjnych pojazdów, ten nie jest fabrycznie przystosowany do jazdy po wymagających, terenowych trasach. 

To wynik stosunkowo niewielkiego prześwitu, wynoszącego nieco poniżej 200 mm, a także braku reduktora. Choć to wyposażenie w zasadzie niezbędne poza miejskimi ulicami, nie było dostępne nawet jako opcja dodatkowa. Duże koła oraz wysoka kabina służyły głównie zapewnieniu komfortu jazdy.

Uwagę zwracają natomiast uciąg oraz ładgwność – te parametry, w zależności od wersji i generacji, powinny zadowolić właścicieli firm budowlanych i rolniczych. Otóż uciąg przyczepy może wynosić nawet 3500 kg, podczas gdy ładowność – ponad 1100 kg.

Volkswagen Amarok – opinie kierowców

Amarok to auto ogólnie dobrze oceniane wśród kierowców, nawet mimo dość wysokiej ceny jak na oferowane wyposażenie. Świetnie oceniane są fotele w najbogatszych wersjach, które są regulowane w wielu płaszczyznach i uzyskały aprobatę ortopedów. Dzięki nim wielogodzinna podróż po niezbyt równych drogach nie jest udręką.

Dużą zaletą Amaroka jest funkcjonalność. Dzięki sporemu uciągowi oraz maksymalnemu obciążeniu samochodem można przewozić europalety, czy ciągnąć dociążone przyczepy. Czy to zatem motoryzacyjny wół roboczy? Nie do końca. Klienci doceniają także ciche wnętrze kabiny oraz wysoką pozycję za kierownicą, która znacznie ułatwia manewrowanie także na ciaśniejszych parkingach.

Volkswagen Amarok - Wiadomości