Renault Kangoo

Renault Kangoo jest najpopularniejszym samochodem z segmentu kombivanów. Ogromna pojemność bagażowa i duża przestrzeń sprawiają, że jest to pojazd doskonały do zadań praktycznych oraz dla większych rodzin z dziećmi.
Renault Kangoo - najważniejsze informacje
Renault Kangoo /materiały prasowe

Renault Kangoo - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1997

Renault Kangoo jest najpopularniejszym samochodem z segmentu kombivanów. Ogromna pojemność bagażowa i duża przestrzeń sprawiają, że jest to pojazd doskonały do zadań praktycznych oraz dla większych rodzin z dziećmi.

Historia Renault Kangoo

Renault Kangoo zadebiutowało w 1997 roku jako następca starszego dostawczaka Renault Express (znanego też pod nazwą Rapid lub Extra). Jest też produkowanym seryjnie odpowiednikiem swojego prototypu, którym był Renault Pangea.

Samochód zyskał dużą popularność w Europie oraz w Argentynie, gdzie znajdowała się również fabryka tego modelu.

Kolejne wersje Kangoo stawały się coraz większe, jednocześnie przechodząc restylizację i upodabniając się do wersji osobowych.

Renault Kangoo – generacje

Renault Kangoo I wjechał na rynek w 1997 roku w kilku różnych wariantach nadwozia – jako 3-, 4- i 5-drzwiowy kombivan oraz 2-, 3- i 4-drzwiowy furgon. 

W wersji dostawczej samochód występuje pod nazwą Kangoo Rapid, a w opcji przedłużonej – Kangoo Maxi. Od 2001 roku na rynku jest też dostępny wariant z napędem na 4 koła o nazwie Renault Kangoo Trekka (od 2003 roku Renault Kangoo 4 × 4). W 2003 roku pojazd doczekał się też faceliftingu. 

Przeprojektowano znaczną część nadwozia oraz atrapę chłodnicy, zderzaki i reflektory. Auto było produkowane do 2008 roku w Europie i do 2018 roku w Argentynie.

Renault Kangoo II pojawiło się w 2007 roku i jego produkcja trwała nieprzerwanie do 2021 roku. Oferowano 3-, 4- i 5-drzwiowe kombivany oraz 3-, 4-, 5- i 6-drzwiowe furgony. Samochód stał się większy i dłuższy, co przełożyło się na dodatkową przestrzeń dla pasażerów (szczególnie w drugim rzędzie siedzeń). Kangoo II przeszło w 2013 roku gruntowny lifting. Przez cały okres produkcji powstało też kilka dodatkowych wersji osobowych i dostawczych (Express, Express Compact, Be Bop, Maxi, Grand Kangoo). W 2011 roku pojawił się też w pełni elektryczny Kangoo Z.E.

Renault Kangoo III wyszedł w 2021 roku z identycznymi wersjami nadwozia, co poprzednicy, jednak na zupełnie nowej platformie stworzonej przez spółkę Renault-Nissan-Mitsubishi. Ta wersja również trafiła na rynek w wariancie osobowym (Kangoo Van) i dostawczym. W tym samym roku pojawiła się też elektryczna wersja Kangoo E-Tech Electric.

Renault Kangoo – dane techniczne

  • Renault Kangoo I – pojemność silników: 1,2–1,9 l; moc silników: 60–95 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualna 5b, automatyczna 4b;
  • Renault Kangoo II – pojemność silników: 1,2–1,6 l; moc silników: 60–115 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 4b;
  • Renault Kangoo III – pojemność silników: 1,3–1,5 l; moc silników: 75–130 KM; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, automatyczna 4b.

Renault Kangoo – opinie kierowców

Starsze wersje Kangoo są doceniane za odporność na korozję i dużą widoczność, a także sporą przestrzeń dla pasażerów, która z każdą kolejną odsłoną dodatkowo się powiększała.

Wraz z nowszymi generacjami poprawił się też wygląd pojazdu, co zostało zauważone przez użytkowników.

Problemem są jednak spora awaryjność samochodu (zarówno poważniejsze, jak i drobniejsze usterki), a także kiepska dynamika związana z niewielką pojemnością i mocą silników oraz dużą wagą pojazdu. W najmocniejszych wersjach brak mocy nie jest aż tak widoczny, jest to jednak okupione znacznym zużyciem paliwa (7–8 l w cyklu mieszanym, co jest kiepskim wynikiem jak na tak niewielkie silniki).

Renault Kangoo - Wiadomości

Renault Kangoo - Zdjęcia