Reklama

Oto najbardziej i najmniej usterkowe samochody

Przegrani

Ciekawie wypada zestawienie samochodów ponadprzeciętnie awaryjnych. Spośród ośmiu modeli aż pięć to auta francuskie, a kolejne, Dacia Logan, to auto z francuskim rodowodem.

Reklama

Fatalne notowania modeli rodem z Francji w zestawieniach TÜV i GTÜ można by tłumaczyć kiepskim poziomem serwisu, ale już wysoka częstotliwość wyjazdów pomocy drogowej ADAC da się tłumaczyć raczej niezbyt dopracowaną konstrukcją, gdyż ADAC wyraźnie wymienia poważne defekty, unieruchamiające samochód.

Wśród awaryjnych aut pojawiły się dwa modele Citroena: C4 oraz Berlingo. Biorąc pod uwagę fakt, że C4 jest silnie spokrewnione z Peugeotem 307, który również znalazł się na "czarnej liście" należy uznać, że zbieżność nie jest przypadkowa. Brak Peugeota Partnera w tym gronie to tylko wynik zbyt małej liczby egzemplarzy (bliźniacze Berlingo sprzedaje się lepiej). Trzeci francuski kombivan, Renault Kangoo, również znalazł się na liście najbardziej awaryjnych. Być może auta tego typu są przez swych właścicieli zbyt często mylone z "dostawczakami", co odbija się na ich kondycji.

Spośród popularnych modeli na czarnej liście znalazł się też Opel Vectra. Do wprowadzenia w 2005 r. diesli Fiata 1.9, model praktycznie pozbawiony był dobrych silników, a jednocześnie przeładowany był elektroniką. ADAC notowało liczne usterki ładowania akumulatora a także zatkania filtra cząstek stałych DPF (w dieslach).

Przydatne przy zakupie?

Posiłkując się wynikami z raportów awaryjności przy zakupie samochodu, należy mieć na uwadze zasadniczy fakt. Zawsze znajdą się egzemplarze skrajnie zaniedbane lub niemal idealne, które wymykają się wszelkim ocenom statystycznym. W praktyce doskonale utrzymany Citroen C4 będzie lepszy niż zaniedbana Toyota Auris.

Pozycja w raportach może być jedynie wskazówką przy wybieraniu modelu. Warto jednak zorientować się także w cenach części zamiennych, dostępności serwisu, a przede wszystkim zlecić mechanikowi oględziny wybranego auta. Niebagatelne znaczenie mogą mieć też opinie na forach internetowych, w których użytkownicy dzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi konkretnych modeli.

Tak zebrane informacje dają w miarę pełny obraz dotyczący samochodu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama