Prostownik do ładowania do akumulatorów. Jaki kupić?

Idą mroźne noce, więc w najbliższych tygodniach mogą pojawić się problemy z akumulatorem i konieczne będzie jego ładowanie. Jaki prostownik do akumulatorów wybrać i czym kierować się przy zakupie. Wybór jest duży. Co będzie najlepsze dla naszego samochodu?

Jakie są rodzaje prostowników do akumulatorów?

Prostowniki samochodowe dzielą się na kilka grup. Urządzenia do ładowania akumulatorów te różnią się od siebie zazwyczaj budową wewnętrzną, ale także ceną. W sklepach z częściami samochodowymi możemy kupić: 

  • prostownik standardowy, 
  • prostownik automatyczny, 
  • prostownik trakcyjny, 
  • prostownik impulsowy. 

Prostownik standardowy do akumulatorów ma bardzo prostą budowę. Tak naprawdę to zwykły transformator, który nie ma żadnych elektronicznych dodatków. Standardowe prostowniki są bardzo tanie, ale nie posiadają żadnej ochrony przed uszkodzeniem. Mimo to doskonale nadają się do ładowania akumulatorów. 

Reklama

Prostownik automatyczny do akumulatorów, nazywany jest także mikroprocesorowym. To dużo bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które pozwala na stałe ładowanie baterii, nawet wtedy, gdy dochodzi do wahań napięcia energii elektrycznej. Prostownik ten działa automatycznie i jednocześnie wyłącza się tuż po tym, gdy bateria akumulatora zostanie w pełni naładowana. 

Prostownik trakcyjny do akumulatorów zazwyczaj przydaje się do pracy pod dużym napięciem. Często stosuje się go przy autach elektrycznych oraz do ładowania akumulatorów maszyn przemysłowych. 

Dostępny jest także prostownik impulsowy, który wyróżnia się dużą wydajnością ładowania. 

Warto wiedzieć, że urządzenie to jest bezpieczne dla samochodowej elektroniki. Nie ma możliwości, aby doszło do przeładowania akumulatora. 

Prostownik - na jakie dane techniczne należy zwracać uwagę?

Każdy prostownik wyświetla nam informacje o prądzie ładowania, jak i napięciu akumulatora. Ten pierwszy parametr określa czas, jaki jest potrzebny do naładowania baterii do pełna. Prąd ładowania dzieli się na szczytowy i skuteczny. 

Szczytowy parametr opisuje maksymalną wydajność urządzenia. 

Wybierając prostownik do akumulatora, należy pamiętać o tym, że prąd ładowania nie może przekraczać jednej dziesiątej pojemności baterii. 

Drugim parametrem jest napięcie, które dzieli się na wyjściowe oraz zasilające. W przypadku tego pierwszego rodzaju ważne jest, by prostownik miał taką samą wartość jak napięcie akumulatora. Drugi typ związany jest z prądem, którym urządzenie jest zasilane. 

Czym się kierować przy zakupie prostownika do akumulatorów?

Doświadczeni kierowcy, którzy mają problemy z rozładowanym akumulatorem po mroźnej nocy podpowiadają, że nie warto sugerować się ceną w wyborze prostownika. 

Aktualnie można go kupić bez problemu prawie w każdym dużym hipermarkecie, w sklepach z częściami samochodowymi, jak i elektrycznymi. 

Prostownik do akumulatorów w atrakcyjnej, lecz bardzo niskiej cenie, często jest niewystarczający do pełnego naładowania i nie jest wykluczone, że szybko się zepsuje. 

Urządzenie ładujące baterie może być stosowane w akumulatorach kwasowo-ołowiowych oraz żelazowych. Trzeba pamiętać, że tylko prostownik uniwersalny naładuje oba rodzaje. 

Jak zadbać zimą o akumulator?

Żebyśmy nie musieli często używać prostownika, warto dbać o akumulator przez cały rok. Na awarie najczęściej narażone są baterie, które są stare (mają więcej niż 4 lata) i mają zmniejszoną pojemność. 

Kluczem do sprawnego działania akumulatorów jest regularne ładowanie i... systematyczne jeżdżenie samochodem. Warto również kontrolować stan napięcia. 

Każdy kierowca powinien codziennie jeździć samochodem minimum 20 minut, by doprowadzić do pełnego naładowania akumulatora. To gwarancja, że następnego dnia nie będziemy musieli w pośpiechu szukać kabli rozruchowych. 

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że zalegający brud na akumulatorze może mieć wpływ także na jego nadmierną eksploatację. Zadbajmy o to, aby zawsze były czyste klemy oraz bieguny akumulatora. Możemy te elementy oczyścić papierem ściernym oraz zabezpieczyć wazeliną, którą kupimy bez problemu w każdej drogerii. Wszelkie działania związane z ładowaniem, jak i pielęgnacją akumulatora powinniśmy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. 

W okresie jesienno-zimowym warto ograniczyć używanie wyposażenia, które zwiększa pobór prądu z baterii. Do takich elementów należą: radio, klimatyzacja, czy dodatkowe światła. 

Jeśli na okres zimowy specjalnie wymieniamy akumulator, pamiętajmy o tym, by  był dobrze dobrany do naszego modelu samochodu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że bateria samochodowa posłuży  nam długo i bezawaryjnie. Pielęgnacja akumulatora może sprawić, że nie będzie potrzeby go tak często wymieniać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: akumulator | akumulator samochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy