Jak się nie przejechać na używanym samochodzie?

Zarówno kupno jak i sprzedaż używanego samochodu, to często zadanie niełatwe, a droga do szczęśliwego zamknięcia transakcji pełna jest nierówności i ostrych zakrętów. Z czego to wynika? Na co powinniśmy się przygotować i jakie ewentualnie podjąć kroki, by cały ten proces poszedł gładko? Sprawdźmy.

Artykuł we współpracy z partnerem

Trudna nawigacja na rynku aut używanych

Rok do roku rejestruje się w naszym kraju prawie pół miliona aut osobowych, które dołączają do grona ponad 25 milionów już zarejestrowanych. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców łatwo wysnuć wniosek, że rynek się rozwija, wciąż zachowuje wielką chłonność, a Polacy chcą kupować i odsprzedawać auta.

Gdy jednak rośnie liczba ofert, tak samo wzrasta szansa na to, że będziemy musieli borykać się z szerokim wachlarzem kłopotów i pułapek - niezależnie czy chcemy sprzedać, czy kupić pojazd z drugiej ręki.

Wśród tysięcy ofert nie jeden i nie dwa razy trafimy na osoby, które mają nierealne oczekiwania, bardzo małe rozeznanie na rynku i wiedzę, a czasem i szemrane intencje. Ogłoszenia, w których zatajono ważne informacje techniczne dotyczące sprzedawanego towaru, zawyżono cenę, pominięto pewne fakty, to niestety codzienność kupujących. Tymczasem sprzedający zmuszeni są odebrać wiele telefonów od łowców okazji, którzy będą próbowali ich namówić na sprzedaż po śmiesznie zaniżonej cenie, by samemu ubić udany interes w komisie. 

Sytuacja ta znana jest od dawna i została dobrze zdiagnozowana przez dużych graczy na rynku. Dzięki temu być może niedługo odmieni się na lepsze.

- To kolejne, ważne wyzwanie dla branży dealerskiej - podjąć przemyślane działania nad zmianą takiego postrzegania, a więc zbudować nową jakość sprzedaży, stworzyć nowe standardy. Kupujący powinien mieć pewność, że może nabyć samochód używany w sposób bezpieczny, z gwarancją i możliwością zwrotu - tłumaczy sytuację na rynku Łukasz Mieloch, Dyrektor Samochodów Używanych, Inchcape Polska., firmy stojącej za projektem Bravoauto.

Jak sprzedać auto bez bólu?

Na początek z pewnością warto przygotować samochód do sprzedaży. Obowiązkowo auto należy oczyścić, a fotele wyprać. Zawczasu przygotujmy też komplet potrzebnej dokumentacji. W ogłoszeniu należy zgodnie z prawdą opisać stan techniczny auta. Te informacje mogą być łatwo zweryfikowane i jeśli coś "upiększymy" narażamy się na prawne i finansowe konsekwencje.

Kupujący prawdopodobnie będzie chciał przeprowadzić szybki przegląd samochodu we własnym zakresie - czy to z mechanikiem, czy też zabierając nasze auto do Stacji Kontroli Pojazdów. Dobrze więc, abyśmy umożliwili mu to. Oczywiście nie zapominajmy o zdjęciach, które dodamy do ogłoszenia. Powinny one nie tylko przedstawiać nasz pojazd z każdej strony, ale też dokumentować detale, na które trzeba zwrócić uwagę, np. rysy lub wgniecenia.

Warto rozważyć sprzedaż samochodu dealerowi. Takie działanie przenosi większość czynności koniecznych w procesie sprzedaży auta na profesjonalnego partnera. Pozwala także skorzystać z opcji zamiany samochodu. Oznacza to, że stary pojazd używany możemy pozostawić w rozliczeniu.

Jak kupić bez ryzyka?

By bezpiecznie kupić samochód z drugiej ręki, przede wszystkim nie bójmy się pytać.

Można też zdecydować się na dokonanie transakcji w zaufanym miejscu - na przykład kupno od znajomego lub przy pomocy profesjonalnego pośrednika.

Niektóre komisy samochodowe mają w swojej ofercie pewne gwarancje obejmujące kupowane od nich auta. Sytuacja na rynku powinna ulec też poprawie wraz z pojawieniem się sieci sprzedaży zapewniających takie zabezpieczenia jak certyfikat stanu technicznego, prawo do zwrotu czy darmowa gwarancja. Tego rodzaju usługi zapewnia swoim klientom Bravoauto.

Trudna sztuka obrotu autami

Jak więc podejść do trudnego zadania, jakim jest zarówno zakup jak i sprzedaż używanego auta? Z całą pewnością nie należy mijać się z prawdą, co do stanu pojazdu. Chytry dwa razy traci, niedomówienia i przekłamania szybko wychodzą na jaw i odstraszą potencjalnych klientów, o dalszych możliwych kłopotach nie wspominając.

Natomiast gdy szukamy dla siebie odpowiedniego auta, warto najpierw zdobyć pewne rozeznanie na rynku, a jeśli sami nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, poprosić zaprzyjaźnionego mechanika o pomoc w ocenie stanu technicznego na miejscu. Można także skorzystać z pomocy zaufanego pośrednika, który zdejmie z nas ciężar wszystkich tych obowiązków.

Artykuł we współpracy z partnerem

materiały prasowe
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy