Opel Mokka

Opel Mokka to niewielkich rozmiarów crossover klasy miejskiej. Konstrukcja samochodu jest zgodna z aktualnymi trendami motoryzacyjnymi, które mocno promują wszelkie pojazdy o nieco wyższym zawieszeniu i sylwetce nawiązującej do klasycznych SUV-ów. 
Opel Mokka - najważniejsze informacje
Opel Mokka Samochód jest pierwszym miejskim crossoverem w gamie marki. /materiały prasowe

Opel Mokka - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2012

Opel Mokka to niewielkich rozmiarów crossover klasy miejskiej. Konstrukcja samochodu jest zgodna z aktualnymi trendami motoryzacyjnymi, które mocno promują wszelkie pojazdy o nieco wyższym zawieszeniu i sylwetce nawiązującej do klasycznych SUV-ów. 

Historia Opla Mokka

Opel zaprezentował Mokkę w 2012 roku na genewskim salonie motoryzacyjnym. Auto wzbogaciło gamę SUV-ów niemieckiego koncernu. Jego nadwozie jest nieco mniejsze niż Antara. Bezpośrednimi konkurentami Mokki są modele takie jak Nissanem Juke, Peugeot 2008 oraz Renault Captur.

Na rynku amerykańskim Mokka jest sprzedawana pod nazwą Buick Encore, a w Wielkiej Brytanii Vauxhall Mokka. Bliźniaczym modelem Mokki jest Chevrolet Trax.

Charakterystyczną cechą Mokki jest jej specyficzny wygląd. Projektanci zdecydowali się na zamontowanie dosyć małych okien, jednocześnie zestawiając je ze sporymi przetłoczeniami na bokach karoserii. Dzięki temu auto sprawia wrażenie dużo masywniejszego, niż jest w rzeczywistości.

Opel Mokka – generacje

Pierwsza generacja crossovera z segmentu B trafiła do sprzedaży w 2012 roku. Jego produkcja zakończyła się w 2019 roku. Od samego początku Opel oferował model nie tylko na rynku europejskim, ale także w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach. W 2016 roku koncern przeprowadził gruntowny lifting pojazdu. Zmiany objęły między innymi dodanie zupełnie nowego przedniego pasa z mniejszymi reflektorami. Zmodyfikowano również atrapę chłodnicy, upodabniając ją do pozostałych modeli marki. Ponadto pojawiła się nowa deska rozdzielcza z centralną konsolą zbudowaną z dotykowego ekranu.

Wraz z drugą generacją Mokki producent zdecydował się na liczne zmiany zarówno w stylistyce nadwozia, jak i w wyposażeniu. Nadwozie zostało wyraźnie zmniejszone, a auto zyskało bardziej sportowy charakter. We wnętrzu zadbano o lepszą czytelność zegarów. Producent poprawił również zawieszenie oraz układ kierowniczy. Dzięki temu auto lepiej trzyma się drogi na zakrętach.

Opel Mokka – dane techniczne

Mokka pierwszej generacji jest oferowana z:
  • pięcioma silnikami benzynowymi o pojemności od 1,4 do 1,6 l. oraz mocy od 115 do 152 KM;
  • jednym silnikiem LPG o pojemności 1,4 l. oraz mocy 140 KM;
  • czterema silnikami wysokoprężnymi o pojemności 1,6 l. oraz mocy od 110 do 136 KM. 

Druga generacja Mokki ma montowane silniki:
  • benzynowe o pojemności 1,2 l. oraz mocy od 100 do 130 KM;
  • wysokoprężne o pojemności 1,5 l. oraz mocy 110 KM;
  • elektryczne o mocy 136 KM oraz baterii o pojemności 50 kWh.

Opel Mokka – opinie kierowców

Nietypowy wygląd Mokki, który zwraca uwagę wielu kierowców, jest jednocześnie jej mankamentem ujawniającym się podczas prowadzenia auta. Małe okna ograniczają widoczność na boki, co stanowi duże utrudnienie podczas wykonywania manewrów. Niestety kamera cofania oraz czujniki parkowania nie są montowane w standardzie. Można z nich skorzystać, ale tylko za dopłatą.

Mokka jest sprzedawana zarówno z napędem na jedną oś, jak i w wersji terenowej, z układem 4 × 4. Jednak z uwagi na niewielki prześwit podwozia nie radzi sobie podczas jazdy po bezdrożach. Mokka to auto typowo miejskie.

Niewielki SUV Opla nadrabia przestronnym wnętrzem. Miejsca jest wystarczająco dużo i nawet osoby podróżujące na tylnej kanapie mają sporo przestrzeni.

Mankamentem Mokki nowej generacji jest jej stosunkowo wysoka cena. W porównaniu do konkurencyjnych modeli wyposażenie crossovera od Opla jest bardzo ubogie. Wszelkie dodatkowe opcje oraz bardziej zaawansowane systemy są dostępne tylko za dopłatą.

Opel Mokka - Wiadomości