Duże SUV-y z największym i najbardziej komfortowym wnętrzem

Kiedy myślimy o dużych SUV-ach, dość łatwo założyć, że co jak co, ale w takim samochodzie zawsze znajdziemy przestronne wnętrze dla całej rodziny, które zapewni odpowiedni poziom komfortu. W praktyce okazuje się jednak, że samochody te nie zawsze spełniają oczekiwania. Różni producenci starają się na swój sposób znaleźć równowagę między przestronnością wnętrza, pojemnością bagażnika i konsekwencjami takiej lub innej linii nadwozia i stylistyki auta. Największa amerykańska organizacja konsumencka Consumer Reports przyjrzała się dużym SUV-om i wskazała modele zapewniające największy komfort i przestrzeń we wnętrzu.

Ranking najbardziej komfortowych dużych SUV-ów został oparty na pomiarach wnętrza i bagażnika oraz na opracowanej przez Consumer Reports punktacji oceniającej komfort i łatwość wsiadania i wysiadania. Uwzględniono w nim wyłącznie modele generalnie rekomendowane przez tę organizację, czyli takie, które spełniają wysokie standardy pod względem niezawodności, właściwości jezdnych i bezpieczeństwa.

Aby opracować wiarygodną listę najprzestronniejszych i najbardziej wygodnych dużych SUV-ów, eksperci Consumer Reports dokładnie zmierzyli wnętrze każdego auta i sprawdzili pojemność bagażnika przy pomocy rzeczywistych walizek i toreb podróżnych. Następnie testerzy o różnym wzroście i sylwetce wielokrotnie wsiadali i wysiadali z każdego samochodu, najpierw na przednie fotele, a następnie na tylną kanapę.

Reklama

Toyota Highlander

Pierwsze miejsce zajmuje Toyota Highlander, hybrydowy SUV o długości 4950 mm. Wnętrze jest na tyle przestronne, że mieści się w nim 7 pełnowymiarowych siedzeń, na których wygodnie mogą się zmieścić osoby dorosłe. Wpływa na to duży rozstaw osi, wynoszący 2850 mm. Drugi rząd można przesuwać do przodu i do tyłu w zakresie 180 mm, co w połączeniu z szerokim otworem drzwiowym ułatwia zajęcie miejsc w trzecim rzędzie.

Oparcia po złożeniu tworzą płaską podłogę bagażnika, którego pojemność sięga maksymalnie 1909 l, licząc do linii sufitu. Rozłożenie oparć w drugim rzędzie pozwala załadować 658 l do linii rolety w bagażniku o długości 1130 mm, zaś po usadzeniu 7 osób nadal pozostaje 241-litrowy bagażnik, licząc do rolety.

Consumer Reports przyznał Highlanderowi najwyższą ocenę 5/5 za komfort na tylnych siedzeniach oraz wysokie noty 4/5 za komfort w pierwszym rzędzie oraz za wykończenie wnętrza. Highlander jest produkowany w USA, ale od tego roku trafia także na kolejne europejskie rynki. W Polsce będzie dostępny od stycznia przyszłego roku, zaś w październiku ruszy jego przedsprzedaż.

Lexus RX

Na drugim miejscu znalazł się Lexus RX, 5-miejscowy SUV o długości 4890 mm i rozstawie osi 2790 mm. Lexus oferuje także 7-miejscową wersję RX L o długości 5000 mm. Bagażnik RX ma pojemność 453 l.

Wnętrze RX jest nie tylko przestronne, ale przede wszystkim luksusowo wyposażone, jak przystało na SUV-a marki premium. Za wysoki poziom wykończenia w fabrykach japońskiej marki odpowiadają mistrzowie tradycyjnego japońskiego rzemiosła Takumi, którzy pilnują precyzji wykonania każdego elementu. Ocena Consumer Reports 5/5 za jakość wykończenia wnętrza to potwierdza. Najwyższą ocenę eksperci organizacji przyznali także za komfort na przednich fotelach, zaś komfort z tyłu ocenili na 4/5.

RX to globalny model Lexusa, produkowany w Japonii. Obecnie w sprzedaży jest 4. generacja tego modelu, która w 2019 roku przeszła facelifting. RX L o 7-miejscowym wnętrzu jest oferowany od 2018 roku. Obie odmiany są sprzedawane w Polsce z napędem hybrydowym V6 o mocy 313 KM, zaś RX także z silnikiem benzynowym 2.0 o mocy 238 KM.

Kia Telluride

Podium zamyka Kia Telluride, produkowana od 2019 roku w USA, głównie na amerykański rynek. Auto mierzy 5 m długości, przy rozstawie osi 2900 mm. W trzech rzędach siedzeń mieści się do 8 pasażerów. Przestrzeń bagażowa za pierwszym rzędem siedzeń ma pojemność 2463 l, 1302 l za drugim rzędem i 594 l za trzecim.

Consumer Reports ocenił na maksymalne 5/5 komfort na tylnych kanapach, zaś wykończenie wnętrza i komfort na przednich siedzeniach otrzymały oceny 4/5. Samochód jest napędzany silnikiem V6, który rozwija moc 291 KM.

W zestawieniu najbardziej komfortowych dużych SUV-ów wyróżnione zostały także Hyundai Palisade, Subaru Ascent, Subaru Outback i Mazda CX-9.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy