Audi Q7 e-tron – najoszczędniejszy SUV świata?

Wśród nowości zaprezentowanych przez Audi w Genewie pojawiło się hybrydowe Q7 e-tron, które ma spalać jedynie 1,7 l/100 km.

Przyzwyczailiśmy się już do coraz bardziej niezwykłych wyników spalania, którymi chwalą się producenci samochodów. Z pewnością do rekordzistów należy nowe Audi Q7 e-tron quattro, zaprezentowane na salonie w Genewie, którego średnie zużycie paliwa ma wynosić zaledwie 1,7 l/100 km.

Jak udało się uzyskać tak niską wartość w mierzącym nieco ponad 5 metrów SUVie? Głównym źródłem napędu jest 3-litrowe TDI o mocy 258 KM i rozwijające maksymalny moment obrotowy 600 Nm. Współpracuje z nim 128-konnym motor elektryczny, który został zintegrowany z ośmiobiegową przekładnią automatyczną.

Reklama

Moc systemowa układu hybrydowego Q7 e-tron wynosi 373 KM, a maksymalny moment obrotowy 700 Nm. Pozwala to na rozpędzenie tego dużego SUVa do 100 km/h w zaledwie 6 sekund i osiągnięcie 225 km/h.

Niskie spalanie to zasługa przede wszystkim pojemnych baterii, które pozwalają na przejechanie do 56 kilometrów na samej tylko energii elektrycznej. Co ciekawe, ciepło przez nie generowane może zostać wykorzystane do ogrzewania wnętrza. Oprócz tego, skrzynia Q7 e-tron ma funkcję "żeglowania" (odłączenie napędu od kół, gdy zdejmiemy nogę z gazu), dezaktywowaną automatycznie, jeśli radar wykryje, że zbliżamy się do innego samochodu. Auto zbiera również informacje o najbliższym otoczeniu (przy pomocy kamery i danych z nawigacji), sugerując kierowcy ostrożniejsze obchodzenie się z pedałem gazu, jeśli zbliża się do ograniczenia prędkości lub zakrętu.

Audi Q7 e-tron zadebiutuje na niemieckim rynku wiosną 2016 roku.

magazynauto.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy