Ford Transit Custom

Ford Transit Custom to amerykański samochód dostawczo-osobowy. Dzięki swojej uniwersalności i funkcjonalności jest najchętniej kupowanym w Europie pojazdem dostawczym o ładowności do 1 t. W 2013 roku otrzymał tytuł Międzynarodowego Samochodu Dostawczego Roku, co w pełni potwierdza jego pozycję na rynku w segmencie D.
Ford Transit Custom - najważniejsze informacje
Samochód jest kontynuacją piątej generacji Forda Transita, lecz w wersji dostawczo-osobowej. /materiały prasowe

Ford Transit Custom - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2012

Ford Transit Custom to amerykański samochód dostawczo-osobowy. Dzięki swojej uniwersalności i funkcjonalności jest najchętniej kupowanym w Europie pojazdem dostawczym o ładowności do 1 t. W 2013 roku otrzymał tytuł Międzynarodowego Samochodu Dostawczego Roku, co w pełni potwierdza jego pozycję na rynku w segmencie D.

Historia Forda Transita Customa

Ford Transit Custom po raz pierwszy został przedstawiony w 2012 roku podczas motoryzacyjnego eventu w Genewie. Samochód jest kontynuacją piątej generacji Forda Transita, lecz w wersji dostawczo-osobowej. Auto wyjechało z linii produkcyjnej w 2013 roku i dotąd jest dostępne w katalogu amerykańskiego koncernu.

Ford Transit Custom – generacje

Ford Transit Custom to stosunkowo młoda propozycja w katalogu amerykańskiej marki, dlatego na ten moment dostępna jest jego pierwsza wersja. Warto jednak zaznaczyć, że prawdopodobnie od 2023 roku będzie produkowana druga generacja.

Pierwsza generacja powstała zgodnie z założeniami koncepcji inżynierskiej amerykańskiego koncernu – Kinetic Design. W praktyce można dostrzec liczne przetłoczenia i ostre kanty. Ford Transit Custom wizualnie wyróżnia się również sześciokątnym wlotem powietrza z przodu oraz zadartą ku górze linią okien. W ofercie jest dostępny jako kombi, van i van z podwójną kabiną.

Custom jako auto osobowe może pomieścić od 6 do 12 osób, natomiast jako auto dostawcze przewozi ładunek do 1 t. W zależności od potrzeb samochód można doposażyć, wybierajac wygodne funkcje, tj. SYNC, system wspomagający ruszanie na wzniesieniach, system monitorowania koncentracji kierowcy, system ostrzegania zmiany pasa czy EBA.

W 2017 roku amerykański koncern dokonał liftingu Forda Transita Customa. W ramach prac samochód otrzymał nowy wygląd za sprawą większej atrapy chłodnicy oraz reflektorów o nowym kształcie. Oprócz zmian wizualnych modyfikacje objęły także kabinę. Wprowadzono nowy projekt deski rozdzielczej, zawierający nowy ekran do sterowania oraz nawiewniki.

Jesienią 2019 roku Ford wprowadził do oferty spalinowo-elektryczną wersję hybrydową plug-in. Ta ekologiczna odsłona modelu jest napędzana 1-litrowym silnikiem benzynowym typu EcoBoost i jednostką elektryczną. Na jednym ładowaniu samochód może przejechać 50 km.

Druga generacja, mająca pojawić się w drugiej połowie 2023 roku, powstała przy współpracy Forda z Volkswagenem. Samochód ma być dostępny zarówno w wersji spalinowej, jak i elektrycznej.

Ford Transit Custom – dane techniczne

Ford Transit Custom I – pojemność silników: 2,0–2,2 l; moc silników: 100–170; napęd na przednie koła; skrzynie biegów: manualne 6b, automatyczne 6b.

Ford Transit Custom – opinie kierowców

Pierwsza generacja od razu została obdarzona sympatią kierowców, ceniących sobie kompaktowe rozwiązania. W Polsce największą popularnością cieszy się Ford Transit Custom w wersji kombi i van. Oba rodzaje nadwozia uważane są za uniwersalne, pozwalające przewieźć zarówno kilka osób w komfortowych warunkach, jak i niewielki ładunek.

Samochód z segmentu D jednak nie jest bez wad – wśród wielu opinii często pojawia się kwestia zbyt dużego spalania oraz stukającej konstrukcji. Być może te kwestie zostaną rozwiązane przy drugiej generacji.

Ford Transit Custom - Wiadomości