WRC. Rajdowe Mistrzostwa Świata

WRC. Czas na rajd Portugalii

W nadchodzący weekend czołowi kierowcy globu spotkają się w Porto, gdzie pojadą w szóstej rundzie mistrzostw świata - Rajdzie Portugalii. Liderem cyklu jest obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC).

To będzie już 52. edycja imprezy, która po raz pierwszy została rozegrana w 1967 roku i wygrał ją wtedy Jose Albino Carpinteiro jadący renault 8 gordini.

Reklama

Rok temu zwyciężył Ogier, który triumfował po raz piąty w karierze i wyrównał rekord należący do Fina Markku Alena.

Francuz aktualnie prowadzi w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata po pięciu rundach z dorobkiem 100 pkt, drugi jest Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC) - 90 pkt, a trzeci Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris WRC) - 72.

Cała trasa liczy 1583 km podzielonych na 20 odcinków specjalnych o długości 358 km. Bazę usytuowano w miejscowości Matosinhos, w pobliżu Porto.

Tegoroczna trasa niewiele różni się od ubiegłorocznej. Rywalizacja rozpocznie się w czwartkowy wieczór od superoesu Lousada (3,4 km). Piątek to trzy dwukrotne pokonywane oesy: Viana do Castelo (26,7 km), Caminha (18,1 km) i Ponte de Lima (27,5 km). Dzień zakończy dwukrotny przejazd superoesu Porto Street Stage (1,9 km).

Na sobotę zaplanowano trzy także dwukrotnie pokonywane próby: Vieira do Minho (17,5 km), Cabeceiras de Basto (22,2 km) oraz Amarante (37,6 km). Rywalizacja zakończy się w niedzielę na pięciu oesach. Załogi dwukrotnie pokonają próby Montim (8,6 km) i Fafe (11,2 km) z jego słynną hopą, na którym zawsze zbierają się tysiące kibiców. Przedzieli je odcinek Luilhas (11,9 km).

Rajd Portugalii uważany jest przez kierowców za jeden z najtrudniejszych w kalendarzu. Problemy jak zawsze może załogom sprawić kamienista trasa, na której łatwo jest przebić oponę.

W Portugalii kolejnym wyzwaniem dla kierowców jest zmienna pogoda.

W tym roku na starcie, obok praktycznie całej światowej czołówki, stanie tylko jeden Polak Łukasz Pieniążek, który w WRC 2 pojedzie Skodą Fabią R5.

Jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa obok Ogiera jest triumfator poprzedniej rundy Tanak.

"Mam przed Portugalią dobre samopoczucie. To zasługa bardzo dobrego samochodu. Na testach wszystko działało perfekcyjnie. Portugalia zawsze była jednym z moich ulubionych rajdów, atmosfera jest wspaniała. To także miejsce, gdzie w 2009 roku zaczęła się moja przygoda z WRC. Naszym celem jest pojechać tak samo jak w Argentynie, ale zobaczymy, jak będzie. Po Argentynie odrobiliśmy straty i to samo zamierzamy zrobić w Portugalii" - deklaruje Estończyk.

   Czołówka klasyfikacji generalnej MŚ (po 5 rajdach):

1. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta WRC)      100 pkt

2. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC)       90

3. Ott Tanak (Estonia/Toyota Yaris WRC)            72

4. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Hyundai I20 WRC)    54

5. Dani Sordo (Hiszpania/Hyundai I20 WRC)          45

6. Kris Meeke (W. Brytania/Citroen C3 WRC)         43

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje