Przechowywanie opon – jak należy je zabezpieczyć?

Wiele osób dość pieczołowicie podchodzi do tematu eksploatacji opon. Zachowawczy sposób jazdy, sezonowa wymiana w odpowiednim momencie, czy dbałość o odpowiednie ciśnienie to podstawy, które zna niemal każdy kierowca. Mało kto jednak przywiązuje wagę do tego, w jaki sposób opony są przechowywane.

Kiedy już zostanie wykonana zmiana opon z letnich na zimowe. Najprostszym sposobem na zabezpieczenie tych nieużywanych jest zwrócenie się do profesjonalistów i oddanie ich do serwisu lub hurtowni, gdzie będą otoczone należytą opieką. Co jednak, gdy chcemy samodzielnie o to zadbać?

Przygotowanie i pielęgnacja

Jeśli chcemy cieszyć się sprawnym ogumieniem przez wiele lat, nie wystarczy, że upchniemy je byle jak w garażu, patrząc tylko na to, by zajmowały możliwie jak najmniej przestrzeni. Na początek powinniśmy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie.

Reklama

Choć pierwszy krok może wydawać się oczywisty, nie każdy o tym pamięta. Na samym początku należy dokładnie oczyścić opony z brudu i wszelkich zanieczyszczeń, zwłaszcza tych chemicznych, takich jak benzyna czy rozpuszczalniki. W tym celu możemy użyć szamponu samochodowego, gąbki i letniej wody. Lepiej nie korzystać z myjki ciśnieniowej, a jeśli już się na to zdecydujemy, powinniśmy zachować bezpieczną odległość, minimum 30 cm.

Po umyciu należy dokładnie przyjrzeć się oponom, by sprawdzić, w jakim są stanie, czy nie uwidoczniły się jakieś uszkodzenia oraz czy wszystkie kamyczki i śmieci zostały usunięte z rowków oraz lameli, w przypadku tak zwanych "zimowek" i opon całorocznych. Jeśli wszystko jest w porządku, wystarczy zabezpieczyć je specjalistycznymi kosmetykami, które przedłużą ich żywotność i ochronią przed czynnikami zewnętrznymi. Po zastosowaniu preparatu opony trzeba pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Z felgami lub bez

W zależności od tego, czy chcemy przechowywać opony z felgami czy bez nich, musimy liczyć się z innymi wymaganiami. Opony bez felg przechowujemy w pozycji pionowej i przynajmniej raz w miesiącu obracamy je o 90 stopni. Nie wieszamy ich na hakach ani nie układamy w stos, ponieważ grozi to ich odkształceniem.

Jeśli chcemy przechowywać całe koła z felgami, mamy do wyboru dwie opcje: zawiesić na specjalnych hakach lub ułożyć poziomo, jedna na drugiej. W drugim przypadku musimy zadbać o izolację od podłoża, a raz na kilka tygodni zmienić ich kolejność. Zanim jednak je ułożymy, oprócz ogumienia powinniśmy przygotować również same felgi.

Podobnie jak opony, aluminiowe felgi muszą zostać dokładnie oczyszczone z zabrudzeń, zakonserwowane, wypolerowane i wysuszone. Do mycia najlepiej użyć specyfików przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju produktów. Musimy jednak uważać, by nie pobrudzić nimi opon, dlatego w tym celu warto użyć pędzelka i szmatki. Felgi stalowe nie wymagają aż tak solidnej pielęgnacji, jednak również powinniśmy pamiętać o dokładnym umyciu i osuszeniu. W innym wypadku może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci rdzy.

Warunki

Jakie są optymalne warunki do przechowywania opon? Nie wystarczy pierwsza lepsza piwnica czy nieocieplony garaż. Musimy również zapomnieć o trzymaniu ich pod chmurką.

W pomieszczeniu powinna panować umiarkowana temperatura (pomiędzy 0 a 20 stopni Celsjusza) oraz niska wilgotność powietrza. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, by nie umieszczać opon w pobliżu źródeł ciepła takich jak grzejniki czy piece oraz w pobliżu okna, przy którym będą stale narażone na działanie promieni słonecznych.

W bliskim sąsiedztwie przechowywanych opon nie powinny znajdować się żadne chemikalia, takie jak rozpuszczalniki czy produkty ropopochodne, a także urządzenia generujące ozon, jak na przykład transformatory. Warto zadbać również o wietrzenie pomieszczenia raz na jakiś czas.


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy