Samochody elektryczne

W Detroit powstanie droga, która naładuje samochody elektryczne

Chociaż sama koncepcja ładowania baterii samochodów elektrycznych podczas jazdy nie jest niczym nowym, dopiero teraz firmy technologiczne są w stanie wdrażać ją do rzeczywistości. Przykładem niech będzie izraelski startup o nazwie Electreon, który planuje zbudować pierwszą drogę w USA z wbudowaną bezprzewodową ładowarką.

Firma Electreon, która udowodniała już swoje możliwości we Włoszech oraz Izraelu, wygrała przetarg na budowę elektrycznego systemu drogowego na terenie USA. Pierwsza droga z wbudowaną bezprzewodową ładowarką będzie miała około półtora kilometra długości i obsłuży pojazdy poruszające się pomiędzy terminalem Michigan Central, a centrum Detroit. To właśnie w tamtym regionie Ford chce zbudować dzielnice innowacji i mobilności, zapewniając tym samym nowe miejsca pracy dla mieszkańców.

Technologia firmy Electreon, która umożliwia bezprzewodowe ładowanie pojazdów elektrycznych zarówno w ruchu, jak i podczas postoju, jest jedną z pierwszych na świecie, zademonstrowanych na drogach publicznych. Rozwiązanie działa na zasadzie przekazywania energii pomiędzy specjalnymi cewkami osadzonymi w asfalcie, a odbiornikami zamontowanymi w dolnej części pojazdów elektrycznych. Za każdym razem, gdy odpowiednio doposażony pojazd zetknie się ze wspomnianą nawierzchnią, energia w jego akumulatorze jest uzupełniana. Całość działa na podobnej zasadzie, jak w przypadku smartfonów i podkładek ładujących.

Reklama

Oczywiście po innowacyjnej drodze będą mogły poruszać się nie tylko samochody elektryczne. W przypadku modeli spalinowych, odcinek będzie pełnił funkcję klasycznej trasy asfaltowej.

Firma Electreon jest pewna, że jej technologia może utorować drogę do bardziej ekologicznego transportu. Czy faktycznie za jakiś czas taka forma ładowania samochodów stanie się standardem? Czas pokaże. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: detroit | ładowanie indukcyjne | samochody elektryczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama