Reklama

Auta elektryczne. Do 2030 czeka nas rynkowa rewolucja

Naturalny rozwój rynku samochodów elektrycznych idzie dość powoli. Jednak przepisy wymuszą jego gwałtowny rozwój do 2030 roku.

Auta elektryczne to rewolucja

Tak wynika z globalnego badania firmy doradczej KPMG.

Respondenci przewidują, że do 2030 r. pojazdy elektryczne zajmą połowę rynku samochodowego w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej oraz około 40 proc. w Brazylii i Indiach.

Przyszłość aut elektycznych zależy od ładowarek

Według badania, popularność pojazdów elektrycznych może zależeć od znaczących inwestycji w infrastrukturę szybkiego ładowania prądem stałym. 77 proc. respondentów spodziewa się, że konsumenci będą oczekiwać czasu ładowania poniżej 30 minut podczas podróży. Obecnie w przypadku większości stacji ładowania czas ten wynosi ponad trzy godziny, chociaż bardzo się zmienia, w zależności od samochodu, ładowarki, a nawet pogody (panującej temperatury).

Reklama

Auta elektryczne a rynek motoryzacyjny

W tegorocznej edycji globalnego badania KPMG, 53 proc. ankietowanych jest przekonanych, że branża odnotuje istotny wzrost rentowności, podczas gdy 38 proc. jest zaniepokojonych perspektywami zysków.

"Od czasu powstania przemysłu motoryzacyjnego 130 lat temu producenci samochodów rzadko mieli do czynienia z takim wachlarzem zmian technologicznych i biznesowych. Samochody na abonament, wszechobecne i szybkie stacje ładowania pojazdów elektrycznych, nowe technologie w motoryzacji czy latające taksówki - to tylko niektóre z wydarzeń, których możemy się spodziewać w ciągu najbliższych 10 lat" - powiedział cytowany w komunikacie Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, Lider doradztwa dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce Mirosław Michna.

Wyniki tegorocznego badania KPMG wskazują na obawy kadry kierowniczej związane z szeregiem kwestii wpływających na łańcuch dostaw, w tym o cenę i dostępność półprzewodników, stali, i innych deficytowych materiałów. Ponad połowa respondentów wyraża zaniepokojenie podażą tego typu materiałów. Ponadto, 55 proc. respondentów jest niezwykle lub bardzo zaniepokojonych niedoborem pracowników. Producenci samochodów konkurują o pracowników nie tylko między sobą, ale także z innymi branżami.

Auta elektryczne w cenie spalinowych

Według KPMG, oczekuje się, że do końca dekady koszty pojazdów elektrycznych zrównają się z kosztami pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi.

Wyniki badania wskazują, że 78 proc. respondentów zgadza się, że w najbliższych latach nastąpi zasadnicza zmiana w sposobie nabywania pojazdów - do 2030 roku większość z nich będzie sprzedawana przez internet. Około trzy czwarte respondentów przewiduje natomiast, że ponad 40 proc. pojazdów będzie sprzedawanych bezpośrednio przez producentów samochodów konsumentom, bez udziału dealerów.

Raport KPMG International pt. "Global Automotive Executive Survey" prezentuje perspektywy na przyszłość sektora motoryzacyjnego. Ponad 1100 przedstawicieli kadry kierowniczej z 31 krajów spodziewa się, że w ciągu najbliższych 5 do 10 lat dojdzie do gruntownej transformacji sektora.

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody elektryczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama