Reklama

Rynek paliw

Polacy kupują coraz mniej paliwa. Dlaczego?

Spada zużycie paliw w Polsce. Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że w zeszłym roku w Polsce sprzedano o 4 proc. paliwa mniej niż rok wcześniej.

Największy spadek dotyczy oleju napędowego i wynosi 6 proc. Spada jednak również zużycie benzyny - o 2 proc. i - o symboliczne 0,5 proc. - autogazu.

Reklama

- To już drugi rok z rzędu kiedy wyniki są gorsze niż przed rokiem - zaznacza Krzysztof Romaniuk z Organizacji, który wyjaśnia, że w dużej mierze, oprócz spowolnienia gospodarczego, stoi za tym szara strefa na rynku paliwowym.

Mówiąc o niej, Romaniuk wskazuje przede wszystkim na wyłudzanie podatku VAT. - Ci, którzy go nie odprowadzają, mogą zaoferować paliwa po niższej cenie, a to przekłada się na sytuację firm działających legalnie - wyjaśnia.

A jaki będzie rok 2014? Z danych za pierwsze dwa miesiące wynika, że sprzedaż paliw jest zbliżona do wyników ubiegłego roku.

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika poza tym, że ceny paliw w 2013 roku w Polsce były niższe niż w 2012 roku. Benzyna była tańsza o 4 proc, olej napędowy - 3 proc, a autogaz - aż o 10 proc.

Polub MOTO INTERIAna Facebooku. Tam znajdziesz więcej zdjęć, ciekawostkii... konkursy. Do wygrania wkrótce samochód na weekend!. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje