Reklama

Volkswagen Castrol Cup 2013

Volkswagen Castrol Cup: 24 kierowców, 14 wyścigów

Volkswagen Castrol Cup to cykl wyścigów, które rozgrywane będą w Polsce, Czechach, Austrii, na Węgrzech i Słowacji.

W pucharze będzie rywalizować 24 kierowców z 8 krajów, którzy ścigać się będą specjalnie przygotowanym Golfem GTI o maksymalnej mocy 310 KM (260 + 50 KM z Push-to-Pass).

Kalendarz - 14 wyścigów w 5 krajach

W bieżącym sezonie zaplanowano 7 rund, w trakcie których rozegranych zostanie w sumie 14 wyścigów. Oprócz polskiego Toru Poznań, zawodnicy ścigać się będą także w Czechach (Autodrom Brno), na Słowacji (Slovakiaring), na Węgrzech (Hungaroring) oraz w Austrii (Red Bull ring).

Kalendarz zawodów przedstawia się następująco:

Reklama

1. Runda, Polska - Tor Poznań, 12-13.04.2013 r.
2. Runda, Słowacja - Slovakia Ring, 26-28.04.2013 r.
3. Runda, Republika Czeska - Autodrom Brno, 17-18.05.2013 r.
4. Runda, Polska - Tor Poznań, 21-22.06.2013 r.
5. Runda, Austria - Red Bull Ring, 23-24.08.2013 r.
6. Runda, Węgry - Hungaroring, 20-21.09.2013 r.
7. Runda, Polska - Tor Poznań, 04-05.10.2013 r.

Podczas każdego weekendu odbędą się 2 sesje treningowe trwające 30 minut, sesja kwalifikacyjna oraz dwa wyścigi, które oddzieli kilkugodzinna przerwa. Kolejność startu do drugiego wyścigu ustalą wyniki pierwszego, z założeniem, że czołowa ósemka wystartuje w odwrotnej kolejności.

Zawodnicy - 24 kierowców ośmiu narodowości

W pucharze ścigać się będzie 24 kierowców pochodzących z ośmiu krajów. W stawce znajdują się początkujący kierowcy, jak i sportowcy z tytułami mistrzowskimi, między innymi Robertas Kupcikas, który wygrał puchar Volkswagen Castrol Cup w 2006 roku oraz Mateusz Lisowski - zwycięzca Scirocco R Cup z 2011 roku.

Nr startowy 	Nazwisko 			Kraj
2 		Jan Kisiel 			Polska
3 		Robertas Kupčikas 		Litwa
4 		Maciej Steinhof 		Polska
5 		Martin Wirkijowski 		Niemcy
6 		Sebastian Ramirez 		Meksyk
7 		Michał Słomian 		    Polska
8 		Mateusz Lisowski 		Polska
9	 	Klaudia Podkalicka 		Polska
10 		Maciej Dreszer 		    Polska
11 		Fernando Mendez 		Meksyk
12 		Aleksandra Furgał 		Polska
14 		Krystian Korzeniowski 	    Polska
15 		Strahinja Ivosevic 		Czechy
16 		Marcus Fluch 	        Szwecja
17 		Philipp Bartos 		    Austria
18 		Łukasz Tyszkiewicz 	    Polska
19 		Mateusz Tyszkiewicz       Polska
20 		Patrik Nemec 		    Słowacja
21 		Jakub Litwin 		    Polska
22 		Aleksandra Bursiak 		Polska
23 		Herman Berger 		    Austria
24 		Adam Rzepecki 		    Polska
25 		Paweł Krężelok 		    Polska
26 		Rasmus Marthen 		    Szwecja

Paweł Krężelok rozpocznie starty od rundy na Red Bull Ring ponieważ dopiero wtedy będzie miał ukończone 16 lat.

Dodatkową atrakcją podczas rywalizacji na torze będzie udział w wyścigach specjalnie zaproszonych kierowców tzw. VIP Drivers. Będą to osoby ze świata mediów, sportu i show businessu, jednakże z doświadczeniem w motorsporcie. Zainteresowanie startem w wyścigu Volkswagen Castrol Cup wykazali m.in. rajdowcy, żużlowcy oraz piłkarze.

Adam Gładysz, który dziś odpowiada za organizację Volskwagen Castrol Cup, w minionych latach za kierownicą pucharowego Scirocco R, walczył na torze z gościnnie startującymi "legendami" motorsportu, m.in. Rajdowymi Mistrzami Świata: Carlosem Sainzem, Juha Kankkunenem czy też kierowcami Formuły 1: Johnym Herbertem i Damonem Hillem.

Dziś Adam wspomina tą rywalizację z dużym sentymentem: "Doskonale pamiętam wyścig na Hockenheim w 2010 roku. Startowałem z 7 pozycji, walcząc o lepsze lokaty stoczyłem kilka pojedynków z Carlosem Sainzem, ostatecznie pokonałem wielokrotnego mistrza w bezpośredniej walce, minąłem linię mety przed nim kończąc wyścig na piątym miejscu. Są to wspaniałe wspomnienia." Obecność sportowców, możliwość rywalizacji z nimi, przysparza młodym kierowcom wielu emocji. Nawet, jeżeli są to sportowcy z tytułami zdobytymi w innych dyscyplinach, ich obecność pozwala początkującym zawodnikom zdobyć wiele cennych doświadczeń, np. podczas rozmów z mediami.

Testy i treningi

Pucharowe Golfy GTI zostały zbudowane w siedzibie spółki Volkswagen Racing Polska przy dużym wsparciu inżynierów z Volkswagen Motorsport. Jeszcze w 2012 roku rozpoczęły się testy wyścigówki. Sprawdzano poszczególne elementy silnika i zawieszenia. W lutym tego roku, pucharowy Golf GTI poddany został testowi na wytrzymałość, dwa samochody na hiszpańskim torze w Calafat przejechały w sumie 3.000 kilometrów zużywając 30 kompletów opon. Podczas testu nie zanotowano żadnych usterek.

W dniach 26 i 27 marca zawodnicy Volkswagen Castrol Cup po raz pierwszy mieli okazję zasiąść za kierownicą wyścigowych Golfów i pokonać kilkadziesiąt kilometrów na torze Slovakia Ring. Wcześniej kierowcy zostali przeszkoleni przez instruktorów z Volkswagen Motorsport. Ćwiczono procedurę startu i najbardziej efektywnego ruszania, wyjaśniono wszystkim jak należy czytać i wykorzystywać zapisy telemetrii, omówiono także zasady stosowania systemu Push-to-Pass. Jazda samochodem osiągającym moc 310 KM wzbudzała sporo emocji.

Najważniejsze punkty regulaminu

Nowością w polskich pucharach jest sposób zabezpieczenia i serwisowania samochodów. Przez cały sezon pozostaną one w gestii organizatora, to on będzie odpowiadał za ich przygotowanie do startów oraz dostarczenie na wyścigi. Kierowca na tor wyścigowy przyjedzie tylko z kaskiem i kombinezonem. Dozwolona będzie tylko i wyłącznie regulacja ustawień fotela i ciśnienia w oponach. Żadna ingerencja w samochody przygotowane przez organizatora nie będzie możliwa.

Punkty za wyścig przyznawane będą dla pierwszej dwudziestki zawodników. Punktacja pierwszej rundy będzie o połowę mniejsza:

Miejsce   pierwsza runda   pozostałe rundy
  1         30 pkt           60 pkt
  2         24 pkt           48 pkt
  3         20 pkt           40 pkt
  4         17 pkt           34 pkt
  5         16 pkt           32 pkt
  6         15 pkt           30 pkt
  7         14 pkt           28 pkt
  8         13 pkt           26 pkt
  9         12 pkt           24 pkt
 10         11 pkt           22 pkt
 11         10 pkt           20 pkt
 12         9 pkt            18 pkt
 13         8 pkt            16 pkt
 14         7 pkt            14 pkt
 15         6 pkt            12 pkt
 16         5 pkt            10 pkt
 17         4 pkt            8 pkt
 18         3 pkt            6 pkt
 19         2 pkt            4 pkt
 20         1 pkt            2 pkt

Samochód - wyścigowy Golf GTI z systemem Push-to-Pass dysponuje maksymalną mocą 310 KM

Zawodnicy ścigać się będą w specjalnie przygotowanych Volkswagenach Golfach GTI. Specyfikacja wyścigowego samochodu została opracowana we współpracy z Volkswagen Motorsport, firmą Volkswagena zajmującymi się samochodami sportowymi.

Pucharowy GTI wyposażony jest w silnik 2.0 TSI o mocy 260 KM. Dodatkowy smak rywalizacji doda system Push-to-Pass. System ten po aktywacji, na dziesięć sekund zwiększy moc silnika o dodatkowe 50 KM. Będzie go można użyć od kilku do kilkunastu razy podczas wyścigu (w zależności od toru). Samochody wyposażone są w sportowe zawieszenie i układ wydechowy, przebudowano układ chłodzący, skrzynia biegów DSG wyposażona została w mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu (tzw. szperę) oraz otrzymała nowe oprogramowanie pozwalające na skrócenie i tak rekordowego, czasu zmiany biegów. Układ hamulcowy wyposażono w tarcze przednie o średnicy 362 mm wykonane w systemie tzw. floating bell, czyli umożliwiające osiowe przemieszczanie tarcz względem punktów mocowania. Charakterystyczną rzeczą jest zastosowanie tzw. sportowego ABS. Z wnętrza usunięto wszystkie zbędne elementy tapicerki oraz seryjne fotele. Dodano natomiast

wyścigowy fotel, 6 punktowe pasy bezpieczeństwa, klatkę

bezpieczeństwa oraz centralnie uruchamiany układ gaśniczy. Dodatkowo samochód został wyposażony w najnowszej generacji układ telemetrii, pozwalający na monitorowanie i analizę pracy większości istotnych

podzespołów samochodu, a także parametrów i stylu jazdy kierowcy. Dzięki niemu kierowcy mogą poprawiać swoje umiejętności porównując je do szybszych zawodników, a inżynierowie analizować pracę samochodu.

Nagrody - Volkswagen inwestuje w dalszy rozwój sportowców

Nagrodą główną dla zwycięzcy pucharu jest nowy Volkswagen Golf VII a także kwota 30.000 Euro. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 20.000, a trzeciego 10.000 Euro. Pieniądze te nie będą wypłacone w gotówce, ale przeznaczone zostaną na dalszy rozwój kariery w sportach motorowych. Zawodnicy nagradzani będą także po każdym wyścigu. Pierwsza ósemka otrzyma do podziału kwotę 8.000 Euro.

Sponsorzy

Sponsorem strategicznym planowanego na 3 sezony cyklu wyścigów będzie Castrol. Firma ta od wielu lat towarzyszy Volkswagenowi w sporcie motorowym. Przykładem udanej współpracy w ostatnich latach jest Rajd Dakar. Volkswageny Race Touareg, których silniki były smarowane olejem Castrol Edge, trzykrotnie z rzędu w latach 2009, 2010 i 2011 wygrały ten ekstremalny i bardzo trudny rajd. W tym roku Castrol jest partnerem Volkswagena m.in. podczas startów fabrycznego zespołu w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC.

Pozostałymi sponsorami pucharu Volkswagen Castrol Cup zostały firmy Hankook, Volkswagen Bank Polska, STS Logistics oraz otomoto.pl

Wirtualny puchar

Równolegle do rzeczywistego pucharu rozgrywane będą wirtualne zawody w grze Forza Motorsport 4 na konsolach Xbox 360. Gracze wystartują w dziesięciu rundach, każda - tak jak w rzeczywistym Volkswagen Castrol Cup - składać się będzie z kwalifikacji i dwóch wyścigów. Uczestnicy rywalizować będą oczywiście w specjalnie przygotowanych Golfach GTI.

W wyścigach wystartuje trzydziestu graczy, którzy uzyskają najlepszy czas w kwalifikacjach. Dla zwycięzców klasyfikacji generalnej wirtualnego pucharu przewidziano atrakcyjne nagrody, m.in. wyjazd na rajd WRC do Wielkiej Brytanii. Pierwsza runda rozpocznie się 6 kwietnia, aby dołączyć do turnieju należy zarejestrować się na www.liveleague.pl. Na stronie zamieszczone są szczegółowe informacje o rozgrywkach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy