Reklama

Polskie drogi

Wyższe kary za zajmowanie miejsc dla inwalidów

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Nowe stawki obowiązują nie tylko za przekroczenia prędkości, ale również szereg innych wykroczeń. Wśród nich jest nieuprawnione parkowanie na miejscach niepełnosprawnych.

"Niebieska koperta", czyli miejsce dla ludzi z niepełnosprawnościami, przeznaczona jest dla posiadaczy karty parkingowej lub osób, które ich przewożą, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewożą pasażera z niepełnosprawnościami. Nowy taryfikator mandatów, obowiązujący od 1 stycznia 2022 r. podnosi mandat za parkowanie na "kopercie" przez osobę do tego nieuprawnioną z 500 zł do 800 zł. Nie zmienia się liczba punktów karnych, które można otrzymać za to wykroczenie, dalej będzie to 5 punktów karnych - informuje serwis Prawo.pl.

"W przypadku posługiwania się kartą parkingową przez osobę do tego nieuprawnioną mandat wynosił wcześniej 300 zł, od 1 stycznia - 400 zł. Za to wykroczenie nie otrzymamy punktów karnych" - mówi, cytowany przez Prawo.pl, st. sierż. Kamil Warda z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Reklama

Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej dostaniemy mandat w wysokości 1200 zł. Wcześniej było to 800 zł. Jednak w postępowaniu sądowym kara grzywny może wzrosnąć do 2 tys. zł.

Oprac. Mirosław Domagała

***

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy