Polskie drogi

Tragedia w Ustroniu. 87-letni kierowca potrącił 15-latka na pasach

W Ustroniu, na oznakowanym przejściu dla pieszych, doszło do potrącenia 15-latka. Młodzieniec został uderzony przez osobowego Mercedesa, którym prowadził 87-letni mężczyzna. Policjanci byli zmuszeni wezwać śmigłowiec ratowniczy.

 

Jak informuje cieszyńska policja - wczoraj około 6.30, w rejonie skrzyżowania ulic Katowickiej i Akacjowej w Ustroniu, kierujący osobowym mercedesem 87-letni mężczyzna, potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych 15-letniego chłopca. 

Uderzenie było na tyle duże, że młodzieniec nie dawał żadnych odznak życia. Wezwani na miejsce strażacy natychmiast przystąpili do udzielenia pierwszej pomocy, a na miejsce został ściągnięty śmigłowiec ratowniczy, który szybko przetransportował rannego do szpitala.

Mundurowi zatrzymali prawo jazdy kierującemu oraz przebadali go na obecność alkoholu w organizmie. Starszy mężczyzna okazał się trzeźwy. Pojazd - Mercedes W124 - został zabezpieczony i odstawiony na policyjny parking. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia są wyjaśniane przez śledczych.

Reklama

Policja apeluje o rozsądek

Funkcjonariusze przypominają, że trwający okres jesienno-zimowy powoduje, że warunki na drodze są bardzo zmienne, zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i pieszych. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze - zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Chwila nieuwagi, rozkojarzenie czy brak skupienia, mogą w ułamku sekundy doprowadzić do tragedii.

Seniorzy poza kontrolą?

Tragedia w Ustroniu na nowo rozpoczęła internetową dyskusję dotyczącą kontrolowania stanu zdrowia u starszych kierowców. Według policyjnych statystyk, o ile liczba wypadków drogowych systematycznie spada, to z roku na rok rośnie liczba zdarzeń, których sprawcami są właśnie seniorzy.

Starzenie się społeczeństwa jest szczególnie widoczne w Europie. Szacuje się, że w 2050 r. osoby w wieku 50 i więcej lat będą prawie połową ogółu populacji, a średnia życia wzrośnie nawet do 83 lat. Zdaniem Instytutu Transportu Samochodowego, w Polsce te procesy będą następowały jeszcze szybciej. Już teraz starszych osób za kółkiem przybywa w największym tempie.

Obecnie w naszym kraju nikt nie interesuje się tanem zdrowia właścicieli praw jazdy (nie tylko seniorów), o ile nie są to kierowcy "zawodowi". Badanie lekarskie trzeba przejść jedynie przed otrzymaniem uprawnień. Tymczasem za granicą dla starszych kierowców stosuje się obligatoryjne odnawianie prawa jazdy (np. w USA czy Portugalii). Z kolei np. w Niemczech i Holandii prowadzone są dobrowolne szkolenia przeznaczone dla starszych kierowców.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wypadek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy