Polskie drogi

Rekordowe upały. Kierowcy muszą uważać!

- W czasie upałów kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność - mówi nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jego zdaniem jazda w pełnym słońcu i przy wysokiej temperaturze powietrza powoduje szybsze zmęczenie i dekoncentrację.

- W czasie upałów szybciej następuje zmęczenie, dlatego kierowcy powinni robić sobie częstsze i dłuższe przerwy w trasie, zaopatrzyć się w wodę, częściej sprawdzać stan ogumienia pojazdu - mówi nadkom. Radosław Kobryś. Zbyt niskie ciśnienie w oponie może doprowadzić do jej przegrzania (szczególnie podczas szybkiej jazdy), co kończy się zwykle jej rozerwaniem.

Reklama

Dodał, że w chwili, kiedy słońce nawet w najmniejszym stopniu nie jest osłonięte przez chmury powoduje szybsze zmęczenie wzroku. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest nagłe chowanie się słońca za budynkami i drzewami.

- Najgorszym niebezpieczeństwem przy tego typu pogodzie jest to, że kontrast między cieniem a światłem jest tak ogromny, że kierowcy nie widzą co dzieje się w cieniu, czy tam ktoś nie stoi, nie leży, nie parkuje, nie jedzie rowerem. W takich sytuacjach może dojść do tragedii - ostrzega Radosław Kobryś.

Dodatkowe, jego zdaniem, niebezpieczeństwo stanowią przelotne deszcze. - Jeśli spadnie jakiś deszcz to nawierzchnia staje się niemal tak śliska jak lód, ponieważ przelotny, krótkotrwały deszcz nie jest w stanie zmyć warstwy gumy z opon, która znajduje się na asfalcie  - dodaje Kobryś.

Policjant przypomina również o przygotowaniu do podróży najmłodszych uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim zaopatrzeniu się w wodę oraz uprzedzeniu dzieci, że podróż może w takich warunkach potrwać dłużej.

- Jazda w takiej pogodzie daje poczucie złudnego bezpieczeństwa. Słońce świecące non stop w taki sam sposób męczy wzrok, a jeśli wzrok jest zmęczony to nie jest wystarczająco czujny i może nie wychwycić innego uczestnika ruchu - dodaje Kobryś.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu stają się okulary przeciwsłoneczne. Te lepsze, przeznaczone dla kierowców, wyposażone są w polaryzację, która niweluje refleksy świetlne od innych poruszających się drogą samochodów.

Statystyki pokazują, że do najbardziej tragicznych w skutkach wypadków dochodzi właśnie przy dobrej pogodzie. Kierowcy jeżdżą po prostu szybciej, przez co każdy błąd ma większe konsekwencje.

W takich temperaturach, z jakimi mamy do czynienia obecnie klimatyzacja stacje się obowiązkowym wyposażeniem. Jeśli jej nie mamy lub nie działa, lepiej przełożyć dalsze wyjazdy na porę nocną.


Reklama

Reklama

Reklama