Reklama

Polskie drogi

Rekordowe upały. Kierowcy muszą uważać!

- W czasie upałów kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność - mówi nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jego zdaniem jazda w pełnym słońcu i przy wysokiej temperaturze powietrza powoduje szybsze zmęczenie i dekoncentrację.

- W czasie upałów szybciej następuje zmęczenie, dlatego kierowcy powinni robić sobie częstsze i dłuższe przerwy w trasie, zaopatrzyć się w wodę, częściej sprawdzać stan ogumienia pojazdu - mówi nadkom. Radosław Kobryś. Zbyt niskie ciśnienie w oponie może doprowadzić do jej przegrzania (szczególnie podczas szybkiej jazdy), co kończy się zwykle jej rozerwaniem.

Reklama

Dodał, że w chwili, kiedy słońce nawet w najmniejszym stopniu nie jest osłonięte przez chmury powoduje szybsze zmęczenie wzroku. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest nagłe chowanie się słońca za budynkami i drzewami.

- Najgorszym niebezpieczeństwem przy tego typu pogodzie jest to, że kontrast między cieniem a światłem jest tak ogromny, że kierowcy nie widzą co dzieje się w cieniu, czy tam ktoś nie stoi, nie leży, nie parkuje, nie jedzie rowerem. W takich sytuacjach może dojść do tragedii - ostrzega Radosław Kobryś.

Dodatkowe, jego zdaniem, niebezpieczeństwo stanowią przelotne deszcze. - Jeśli spadnie jakiś deszcz to nawierzchnia staje się niemal tak śliska jak lód, ponieważ przelotny, krótkotrwały deszcz nie jest w stanie zmyć warstwy gumy z opon, która znajduje się na asfalcie  - dodaje Kobryś.

Policjant przypomina również o przygotowaniu do podróży najmłodszych uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim zaopatrzeniu się w wodę oraz uprzedzeniu dzieci, że podróż może w takich warunkach potrwać dłużej.

- Jazda w takiej pogodzie daje poczucie złudnego bezpieczeństwa. Słońce świecące non stop w taki sam sposób męczy wzrok, a jeśli wzrok jest zmęczony to nie jest wystarczająco czujny i może nie wychwycić innego uczestnika ruchu - dodaje Kobryś.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu stają się okulary przeciwsłoneczne. Te lepsze, przeznaczone dla kierowców, wyposażone są w polaryzację, która niweluje refleksy świetlne od innych poruszających się drogą samochodów.

Statystyki pokazują, że do najbardziej tragicznych w skutkach wypadków dochodzi właśnie przy dobrej pogodzie. Kierowcy jeżdżą po prostu szybciej, przez co każdy błąd ma większe konsekwencje.

W takich temperaturach, z jakimi mamy do czynienia obecnie klimatyzacja stacje się obowiązkowym wyposażeniem. Jeśli jej nie mamy lub nie działa, lepiej przełożyć dalsze wyjazdy na porę nocną.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje