Reklama

Polskie drogi

Będą rozdawać odblaski w kościołach

7 tys. odblasków rozda Caritas po nabożeństwach w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej. Akcja "Świeć przykładem nie tylko w Adwencie" skierowana jest szczególnie do seniorów - powiedział w czwartek dyrektor Caritas bielsko-żywieckiej ks. Robert Kasprowski.

"Osoby starsze, poruszając się w okresie jesienno-zimowym po zmroku, często nie używają żadnych elementów odblaskowych na ubraniach. Pieszy bez nich jest znacznej słabiej widoczny przez kierowców i często staje się ofiarą potrącenia. Priorytetową sprawą staje się zatem poprawa jego widoczności" - powiedział ks. Kasprowski.

Reklama

Mirosław Dylich z drogówki w katowickiej Komendzie Wojewódzkiej Policji poinformował, że po zmroku pieszego bez elementu odblaskowego kierowca może zobaczyć dopiero w odległości 30 do 50 m. Odblask wydłuża ją do 150-200 m. Jak dodał, szef drogówki z bielskiej policji Krzysztof Stankiewicz "te 100-150 m różnicy w widoczności jest granicą życia lub śmierci".

Dyrektor diecezjalnej Caritas poinformował, że planując akcję wraz z partnerami - policją i towarzystwem ubezpieczeniowym Saltus - zastanawiali się, do jakiej grupy powinni dotrzeć. "Zwróciliśmy uwagę, że najmłodsi we wrześniu spotkają się z policjantami w przedszkolach i szkołach. Ich tornistry i odzież posiadają mają elementy odblaskowe. Grupą, która oprócz dzieci, jest najbardziej narażona na ryzyko potrącenia są seniorzy, którzy często wcześnie rano lub wieczorami idą na nabożeństwo. Chcemy do nich dotrzeć" - powiedział.

Policjanci z wydziałów ruchu drogowego powiatowych komend w Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie w Śląskiem i Oświęcimiu w Małopolsce będą spotykali się z wiernymi po nabożeństwach. Zwrócą uwagę na wpływ widoczności na bezpieczeństwo i wręczą im odblaski. "Chcemy dotrzeć do różnych parafii. Oprócz większych miast, w których są chodniki, jest wiele kościołów na wsi. Tam piesi często są zupełnie niewidoczni" - zaznaczył ks. Kasprowski.

Zdaniem policjantów z drogówki, kościoły są idealnym miejscem, by dotrzeć do wielu osób starszych. Dyrektor Caritas powiedział, że organizatorzy akcji planują prelekcje w 16 do 20 parafii. "Zależy nam, aby proboszczowie zgłaszali się i zapraszali policjantów na takie spotkanie z wiernymi po nabożeństwie. Chcemy uświadamiać, jak ważne jest abyśmy byli widoczni na drodze" - zaznaczył.

Szef bielskiej drogówki Krzysztof Stankiewicz dodał, że policja współpracuje z diecezjalną Caritas od  2015 r. "Początkowo organizowaliśmy w kościołach pogadanki uczulające wiernych na zagrożenia na drogach, które wynikają z nietrzeźwości. Później skupiliśmy się na pieszych. Z doświadczenia wiemy, że akcje cieszą się dużym zainteresowaniem, a odblaski są chętnie zabierane i używane. Dostrzegamy to na ulicach. Coraz więcej osób ich używa, nie tylko - jak nakazują przepisy, poza terenem zabudowanym, ale także w jego granicach. To nas bardzo cieszy" - mówił.

Dotychczas Caritas bielsko-żywiecka i policja rozdały 9 tys. odblasków w ok. 30 parafiach.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje