Reklama

Jazda (bez)alkoholowa

Założą pijanym kierowcom alkoholowe blokady

W Holandii od dzisiaj zakładane będą w samochodach antyalkoholowe blokady.

Otrzyma je każdy kierowca, który zostanie przyłapany na prowadzeniu samochodu po spożyciu alkoholu, gdy jego stężenie przekroczy 1,3 promila.

Blokada pozwoli uruchomić samochód wyłącznie wtedy, gdy kierowca będzie miał w wydychanym powietrzu poniżej 0,2 promila alkoholu.

Blokada zakładana na kierownicę to specjalny aparat do dmuchania. "System jest prosty. Kierowca wsiada do samochodu, dmucha i jeśli jest trzeźwy, jedzie. Ale jeśli wypił, blokada nie pozwoli mu uruchomić auta" - dowiadujemy się z filmu pokazowego.

Wynika z niego, że kierowca nie będzie mógł oszukiwać, ponieważ podczas jazdy musi kilkakrotnie dobrowolnie testować swoją trzeźwość, a co jakiś czas oddać do kontroli testomierz.

Reklama

Blokada będzie zakładana na dwa lata. Jeśli kierowca nie będzie przestrzegał reguł lub nie zgodzi się na założenie blokady, to straci prawo jazdy. Rząd w Hadze ma nadzieję, że dzięki jej zastosowaniu zmniejszy się liczba śmiertelnych wypadków.

IAR/PAP

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy