Reklama

Jazda (bez)alkoholowa

Antypijackie propozycje. Będzie konfiskata aut i 15 lat więzienia?

Dwie propozycje zmierzające do zaostrzenia kar dla nietrzeźwych kierowców - są w porządku obrad Sejmu, które rozpoczną się w środę.

PiS chce m.in. podwyższenia kar za spowodowanie katastrofy komunikacyjnej ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu - dziś to jest od 6 miesięcy do lat 8 - PiS chce, żeby było od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Do 10 lat więzienia groziłoby też za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. W przypadku prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości lub odurzenia kara byłaby jeszcze wyższa - do 15 lat pozbawienia wolności. PiS chce ponadto zlikwidować możliwość orzekania kar w zawieszeniu w przypadku pijanych kierowców.

Reklama

Autorzy projektu proponują ponadto wprowadzenie możliwości konfiskaty pojazdów sprawców wypadków i katastrof skutkujących ofiarami śmiertelnymi, które zostały spowodowane w stanie nietrzeźwości lub odurzenia. Projekt przewiduje też zaostrzenie prawa (do 2 lat pozbawienia wolności) wobec osób, które mimo orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdu w związku z dokonaniem przestępstwa w stanie nietrzeźwym prowadzą samochód. Dotychczas czyn taki stanowił jedynie wykroczenie.

Projekt PSL odnosi się do zapisów kilku ustaw. Podobnie jak w propozycji PiS za prowadzenie po pijanemu miałoby grozić do pięciu lat więzienia, ale także wysoka grzywna lub co najmniej pół roku ograniczenia wolności.

Zwiększeniu miałby ulec także m.in. wymiar grzywny przewidzianej w Kodeksie wykroczeń za prowadzenie samochodu "w stanie po użyciu alkoholu" (od 0,2 do 0,5 promila) - z 5 do 10 tys. zł.

Wprowadzona byłaby także możliwość orzeczenia w takich przypadkach nawet półrocznego ograniczenia wolności, podczas którego "sprawca byłby skierowany do przymusowego wykonywania prac społecznie pożytecznych".

Inną ważną zmianą z propozycji PSL jest wprowadzenie do ustawy o kierujących pojazdami obowiązku uczestnictwa w terapii uzależnień alkoholowych osób skazanych za kierowanie pojazdami po pijanemu.

Dyskusja o pijanych kierowcach powróciła na początku roku, po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim spowodowanym przez pijanego kierowcę, który śmiertelnie potrącił 6 osób, w tym 9-letnie dziecko, a dwoje kolejnych dzieci zostało rannych.

Polub MOTO INTERIAna Facebooku. Tam znajdziesz więcej zdjęć, ciekawostkii... konkursy. Do wygrania wkrótce samochód na weekend!. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

PAP

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy