OC i AC od A do Z

Ubezpieczenie OC przez internet: niezbędne dokumenty

W dzisiejszych czasach formalności związane z zakupem polisy OC można załatwić przez internet. Jakie dokumenty należy przygotować, zanim zasiądziemy do załatwiania tej sprawy?

Artykuł z ekspozycją partnera

Jeśli posiadamy już auto, to z pewnością jest ono ubezpieczone, a polisa automatycznie odnawia się każdego roku. Gdy jednak ubezpieczamy się po raz pierwszy lub chcemy poszukać korzystniejszej oferty, będziemy korzystać z kalkulatora składki OC. Już na samym etapie jej wyliczania zostaniemy poproszeni o sporo danych. Co warto sobie przygotować, by sprawnie przejść przez cały proces?

Prawo jazdy

Jedną z najważniejszych informacji dla ubezpieczyciela jest wiek i doświadczenie kierowcy. Będziemy musieli zatem podać nie tylko swoją datę urodzenia, ale i rok uzyskania prawa jazdy. Warto przygotować sobie ten dokument.

Reklama

Dowód rejestracyjny

Równie istotne dla ubezpieczyciela są dane dotyczące samego pojazdu. Będziemy musieli podać rocznik, markę, model, typ nadwozia czy wersję silnika. Warto wiedzieć także, kiedy pojazd został zarejestrowany po raz pierwszy i od kiedy obecny właściciel jest wpisany w dowód rejestracyjny.

Znajdziemy tam dane gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli m.in. markę i model auta, numer VIN, datę pierwszej rejestracji, dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie całkowitej czy liczbie miejsc, o rejestracji i wyrejestrowaniu pojazdu, informacje o właścicielach (poprzednich i aktualnych) i właśnie informacje o polisie. Wystarczy zalogować się za pośrednictwem Profilu Zaufanego.

Obecna polisa

Z polisy (o ile już ją posiadamy) dowiemy się m.in., jaką dotychczasowy ubezpieczyciel naliczył nam zniżkę za bezszkodową jazdę. Tej informacji nie musimy koniecznie mieć, uzupełniając dane w kalkulatorze składki OC, zostaniemy zapytani o liczbę lat ubezpieczenia OC, liczbę szkód z OC w ostatnich sześciu oraz trzech latach. Na tej podstawie ubezpieczyciel sam wyliczy przysługującą zniżkę.

Pamiętajmy, żeby podawać rzetelnie potwierdzone dane, jeśli przekazane przez nas informacje nie będą się pokrywały z tym, co ubezpieczyciel znajdzie w historii w UFG, będziemy musieli dopłacić.

Pozostałe dane

Zostaniemy również zapytani o podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, datę urodzenia, numer telefonu i adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania), a także dane dotyczące auta. Ubezpieczyciela interesuje, czy samochód posiada kierownicę po prawej stronie i ile wynosi jego średni roczny przebieg (należy podać widełki). Tę wartość możemy ustalić na podstawie dotychczasowego przebiegu. Jeśli rozbieżność pomiędzy zadeklarowaną a rzeczywistą liczbą kilometrów okaże się nieduża, ubezpieczyciel nie będzie się domagał dopłaty do składki OC.

Reklama

Następnie zostaniemy zapytani, czy planujemy korzystać z auta za granicą (jeśli tak, to jak długo). Ważny jest też sposób użytkowania. Inaczej zostanie naliczona składka, jeśli jeździmy wyłącznie prywatnie, inaczej - gdy samochód ma służyć do przewozu osób czy prowadzenia innej działalności. W końcu musimy podać liczbę właścicieli pojazdu w dowodzie rejestracyjnym. Ubezpieczyciela interesuje także, czy którykolwiek z nich, a nawet - czy którakolwiek z osób użytkujących samochód (a niebędąca współwłaścicielem), ma mniej niż 24 lata.

Jak widać, lista dokumentów nie jest długa, pamiętajmy jednak, by dokładnie zweryfikować podawane informacje, gdyż w razie niezgodności ubezpieczyciel może poprosić nas o dopłatę do OC. Pamiętajmy, by przy wyborze ubezpieczyciela sugerować się nie tylko ostateczną stawką za OC, ale także tym, co oferuje. W pakiecie OC w Link4 otrzymamy szeroką ochronę dodatkową, m.in. gdy będziemy potrzebować drobnej pomocy technicznej, w ciągu pół godziny pojawi się fachowiec. Oferta Link4 wygrała w niezależnym rankingu ubezpieczycieli na rok 2022 przygotowanym przez "Gazetę Bankową".

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy