OC i AC od A do Z

Polisa OC po wykupieniu auta poleasingowego: kto za nią odpowiada?

Jeśli bierzemy samochód w leasing, to finansujący pozostaje jego właścicielem. Kto zatem zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC? Co się dzieje, gdy umowa wygasa i decydujemy się na zakup auta poleasingowego? Czy polisa OC ulega przedłużeniu, czy należy zawrzeć ją na nowo?

Artykuł z ekspozycją partnera

Właściciel polisy OC w przypadku leasingu

Kiedy bierzemy samochód w leasing, auto tak naprawdę nie należy do nas. Jednak i tak zostajemy obciążeni kosztem polisy OC - wysokość składki zostaje wliczona do raty leasingowej. Z reguły formalnościami związanymi z ubezpieczeniem zajmuje się firma leasingowa. Możemy jej to pozostawić, ale zapłacimy więcej. Istnieje więc opcja samodzielnego zawarcia umowy na ubezpieczenie OC. W obu przypadkach to leasing jest właścicielem polisy, ale warto wiedzieć, że niektóre firmy ubezpieczeniowe uznają zniżki wypracowane w trakcie trwania leasingu, jeśli ubezpieczamy się samodzielnie. W dodatku prawdopodobnie zapłacimy niższą składkę, niż gdybyśmy tę kwestię pozostawili firmie leasingowej.

Reklama

Ubezpieczenie we własnym zakresie

By ubezpieczyć leasingowane auto, najpierw należy wystąpić do leasingu z wnioskiem o zgodę na zawarcie ubezpieczenia we własnym zakresie. Gdy ją otrzymamy, kontaktujemy się z wybranym ubezpieczycielem. Ile kosztuje ubezpieczenie w leasingu?

Leasing może mieć określone wymagania co do polisy. Może na przykład żądać wykupu również ubezpieczenia AC i KR, stałej sumy ubezpieczenia, a w razie likwidacji szkody z autocasco - zniesionej amortyzacji czy udziału własnego w szkodzie.

Ubezpieczenie OC po wykupie leasingowanego auta

Po pewnym czasie umowa leasingowa wygasa, wtedy możemy podjąć decyzję o wykupie samochodu. Wiele osób zadaje sobie w takiej sytuacji pytanie, czy polisa OC przedłuża się automatycznie. W chwili wykupu samochodu dochodzi do zmiany właściciela - do tej pory był nim leasing, teraz własność przechodzi na nas. Gdy stajemy się właścicielami pojazdu, musimy przerejestrować go na siebie (lub firmę).

Zwróćmy uwagę na to, że umowa ubezpieczenia OC, którą opłacaliśmy w okresie leasingu, nie wznawia się automatycznie po wykupie. Będzie zatem trwała do końca, a następnie wygaśnie. Musimy zatem pamiętać, by podpisać nową umowę na cały rok, zanim upłynie ważności poprzedniej, by zachować ciągłość ubezpieczeni OC. Jeśli o tym zapomnimy, zapłacimy karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Reklama

Zmiana ubezpieczyciela po wykupie auta

Ale czy możemy zmienić ubezpieczyciela po wykupie auta? Długi czas wątpliwości budziła interpretacja art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Rozwiała je Komisja Nadzoru Finansowego, która ogłosiła, że były leasingobiorca ma prawo wypowiedzieć umowę u obecnego ubezpieczyciela i zawrzeć nową u innego. Może zerwać ją ze skutkiem natychmiastowym, zaraz po wykupieniu auta, które do tej pory brał w leasing. Wtedy ulega rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Ale oczywiście nie trzeba jej zrywać, można po prostu przepisać ją na siebie. Czyli procedura wygląda tak samo jak przy umowie kupna-sprzedaży używanego samochodu.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama