OC i AC od A do Z

Co to jest rekalkulacja OC i kiedy będzie się opłacać?

Rekalkulacja OC to proces ponownego przeliczenia składki, którą płacimy za wybraną polisę ubezpieczeniową naszego pojazdu. W niektórych przypadkach jest to korzystne i opłacalne dla klienta towarzystwa, w innych – konieczne.

Artykuł z ekspozycją partnera

Rekalkulacja składki OC to, mówiąc najprościej, jej ponowne przeliczenie w oparciu o aktualne dane - najczęściej nowego właściciela samochodu. Ubezpieczyciel wprowadza do systemu wszystkie niezbędne informacje, a następnie wylicza wysokość składki. Na bezpieczeństwo, a tym samym wysokość płaconej składki za ubezpieczenie, duży wpływ ma np. doświadczenie kierowcy. Szansa na spowodowanie zdarzenia drogowego będzie większa w przypadku zasiadającego za kierownicą 18-latka, który dopiero zdał egzamin na prawo jazdy, a mniejsza dla 40-latka, który po drogach porusza się przez połowę swojego życia.

Reklama

Zmienne czynniki i zatajane informacje

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływ ma również wiele innych, najróżniejszych czynników, które podczas trwania umowy mogą ulec zmianie. Mowa tu o takich aspektach, jak właściciel samochodu, stan techniczny pojazdu czy ewentualny udział w zdarzeniach drogowych.

Ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki OC w momencie, gdy objęty ubezpieczeniem pojazd bierze udział w zdarzeniu drogowym, a deklarowany przez kierowcę stan techniczny auta nie jest zgodny z rzeczywistością. Mimo że w takim przypadku ubezpieczenie powinno zostać wypłacone, wysokość składki zostanie zwiększona.

Rekalkulacja w momencie zakupu samochodu

Rekalkulacja OC wynikająca z podania danych niezgodnych z rzeczywistością to tylko jeden z przykładów. Innym, dużo częstszym, będzie zakup używanego samochodu. Jeśli nowy właściciel podejmie decyzję o kontynuowaniu danej polisy, zgłosić może ubezpieczycielowi chęć rekalkulacji. Wówczas towarzystwo przeanalizuje wszystkie nowe dane i w zależności od nich podejmie decyzję o zmniejszeniu lub podwyższeniu kwoty do zapłaty.

Reklama

Choć kupujący ma prawo do korzystania z już opłaconej polisy, nie zawsze będzie to korzystne rozwiązanie. Nabywca na koniec okresu polisy otrzymać może bowiem wezwanie do zapłaty różnicy w składce ubezpieczeniowej.

Może się bowiem okazać, iż rekalkulację otrzymamy po kilku miesiącach od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Wówczas będziemy musieli uregulować opłatę za cały okres ochrony, jeśli ubezpieczyciel uzna, iż konieczna jest dopłata.

Warto pamiętać, iż wysokość składki na ubezpieczanie wyliczane jest bardzo indywidualnie, a pod uwagę branych jest wiele aspektów, m.in. wiek i doświadczenie kierowcy, stan techniczny samochodu, miejsce zamieszkania czy historia ewentualnych wypadków lub kolizji. Zatem jeśli pojazdu pozbywa się 19-latek mieszkający w dużym mieście i sprzedaje go 50-latkowi z małej miejscowości - ryzyko kolizji będzie mniejsze, a cena polisy niższa. Wówczas zdecydowanie się na rekalkulację będzie dobrym pomysłem.

Niekorzystna rekalkulacja

Co zrobić, gdy rekalkulacja składki OC okaże się dla nas niekorzystna? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wypowiedzenie umowy na piśmie i skorzystanie z oferty innego ubezpieczyciela.

Pamiętajmy też, iż każdy wykupujący ubezpieczenie OC kierowca ma inne oczekiwania i potrzeby. Nie każdy decyduje się np. na zakup dodatkowych usług assistance, a dla wielu kierowców jest to niezbędne, by czuć się bezpiecznie podczas podróżowania.

Usługom assistance warto dokładnie się przyjrzeć, ponieważ oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych potrafią bardzo wyraźnie się od siebie różnić. LINK4 oferuje m.in. udostępnienie auta zastępczego na dzień dłużej oraz możliwość wymiany uszkodzonej opony na koło zapasowe na miejscu zdarzenia.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy