Reklama

Fotoradary

ITD i lampy błyskowe. Policja umywa ręce. A ministerstwo?

Niezgodne z przepisami lampy zamontowane na samochodach z fotoradarami Inspekcji Transportu Drogowego znajdą się pod lupą ministerstwa transportu. O opinię w tej sprawie poprosiła Komenda Główna Policji.

Sprawę nagłośniliśmy tydzień temu w materiale Radiowozy ITD nielegalne? Nie powinny dostać przeglądu!Po materiałach naszego reportera o niezgodnym z przepisami sposobie montażu lamp błyskowych na samochodach ITD z fotoradarami, poseł Jerzy Polaczek - były minister transportu - zwrócił się z prośbą do Komendanta Głównego Policji o natychmiastowe zatrzymanie w nich dowodów rejestracyjnych.

Policja na razie umywa ręce. Nie odpowiada posłowi Polaczkowi wprost, czy jej zdaniem dowody faktycznie powinny zostać zatrzymane. Prosi natomiast o opinię w tej sprawie ministerstwo transportu, które nadzoruje inspekcję. Nie wiadomo jeszcze jak szybko resort Sławomira Nowaka przygotuje odpowiedź.

Reklama

Wiadomo natomiast, że ITD cały czas utrzymuje, że wszystko z lampami jest w najlepszym porządku, gdyż nie są one wyposażeniem samochodów, a fotoradarów. Mimo takiej pewności szef inspekcji wysłał jednak jeden z takich samochodów do stacji diagnostycznej na poszerzone badania.

- Jeśli okaże się, że samochód nie przejdzie poszerzonych badań, trzeba będzie jakoś ten problem rozwiązać - mówi szef inspekcji Tomasz Połeć. Najprawdopodobniej klosze na reflektorach zostaną wymienione - dodaje.

Jeśli okaże się, że faktycznie samochody inspekcji łamią przepisy, winą najprawdopodobniej zostanie obarczona firma, która montowała fotoradary.

Problem w tym, że sama wymiana kloszy niewiele pomoże. Nie będzie już kontrowersji, że lampa błyskowa jest lampą przeciwmgielną, jednak zasadniczy problem nie zostanie rozwiązany. Problem, polegający na tym, że ustawa "Prawo o Ruchu Drogowym", potocznie zwana kodeksem drogowym nie przewiduje oświetlenia samochodowego o nazwie "lampa błyskowa".

W Dzienniku Ustaw Nr 32 poz. 262 z 2003 (rozdział 3. &12.1) ustawodawca precyzuje, jakie światła montować można w pojazdach. Wynika z niego jasno, że w samochodach NIEDOPUSZCZALNE jest montowanie lamp błyskowych! W paragrafie 13.1 (pkt. 4) czytamy również, że oświetlenie pojazdu - za wyjątkiem świateł drogowych - nie może powodować oślepiania innych użytkowników drogi.

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: Lampe | lampa błyskowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama