Dakar 2016

​Dakar 2016. Pierwsze zwycięstwo Mikko Hirvonena

Na przedostatnim etapie Rajdu Dakar, z metą w Villa Carlos Paz w Argentynie pierwsze etapowe zwycięstwo wśród kierowców samochodów odniósł Fin Mikko Hirvonen. Najlepszy z Polaków, Jakub Przygoński, uplasował się na 12. pozycji, tracąc 12.45 min.

Liderem pozostał dziesiąty na mecie Francuz Stephane Peterhansel, który ma ponad 40 minut przewagi nad Katarczykiem Nasserem Al-Attiyahem. Nieoficjalnie Przygoński jest sklasyfikowany na 16. miejscu.

Kierowcom ciężarówek skrócono trasę odcinka specjalnego do 267 km, gdyż obawiano się, że mogą nie zmieścić się w limicie czasu. W klasyfikacji generalnej prowadzi załoga Iveco, w składzie której jedzie Dariusz Rodewald.

Wśród motocyklistów Jakub Piątek zajął 18. miejsce. Zwyciężył Portugalczyk Helder Rodrigues, a prowadzenie utrzymał drugi na mecie Australijczyk Toby Price.

Najdłuższy odcinek rywalizacji - 931 km, w tym 481 km odcinka specjalnego - nie przyniósł zmian na czołowych miejscach. Bezpieczną przewagę -  37.39 min  - ma nad Słowakiem Stefanem Svitko oraz o 53.10 nad Chilijczykiem Pablo Quintanillą.

Piątek, który stracił do Rodrigueza 28.49, w klasyfikacji generalnej plasuje się na 20. pozycji. Motocyklista Orlen Teamu traci do Price'a ponad pięć i pół godziny.