Reklama

Budowa autostrad

Od dziś drożej na autostradzie A2. Zobacz, o ile

Od dzisiaj kierowcy zapłacą więcej za podróż wielkopolskim odcinkiem autostrady A2. Przejazd między Koninem a Nowym Tomyślem będzie kosztował 45 złotych. To o trzy złote więcej niż do tej pory.

Za przejazd każdym 50-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 w Wielkopolsce do tej pory trzeba było zapłacić 14 złotych. Od dzisiaj jest o złotówkę drożej.

Droższy przejazd to niejedyna niespodzianka czekająca na kierowców. Dokładniej są również pobierane opłaty - informuje reporter RMF FM Adam Górczewski. Nowy punkt poboru opłat znajdujący się na wysokości Słupcy sprawił, że teraz nie da się za darmo przejechać fragmentem ze Słupcy do Wrześni w Wielkopolsce. Według wyliczeń zarządcy drogi, codziennie z "promocji" korzystało cztery tysiące kierowców. Od dzisiaj podobnie jak na odcinku Poznań - Świecko między Koninem a Poznaniem opłaty będą pobierane za przejechany odcinek, a nie minięcie konkretnej bramki.

Reklama

Na swojej stronie internetowej firma Autostrada Wielkopolska, która zarządza trasą, twierdzi, że nowe opłaty i tak są poniżej wskaźnika inflacji i wynoszą 2 grosze za przejazd 1 km trasy samochodem osobowym. "Cena wzrosła o 1 zł brutto za przejazd średnio 50 km autostrady (po podwyżce 150 km = 45 zł brutto)" - czytamy. Na co zostaną wydane pieniądze z opłat? Na spłatę kredytów zaciągniętych na budowę autostrady, utrzymanie trasy oraz na zaplanowane inwestycje m.in. dobudowę trzeciego pasa na obwodnicy Poznania - twierdzi zarządca.

Powody podwyżki opłat według Autostrady Wielkopolska:

- Utrzymanie płynności finansowej czyli bieżąca obsługa kredytów zaciągniętych na budowę autostrady (kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz banków komercyjnych)

- Wskaźnik inflacji - uruchomienie poboru opłat nastąpiło 06.01.2003r. i wtedy stawka opłat wynosiła 10 zł brutto, w tym VAT 7% tj. 9,35 zł netto. Od 1 stycznia 2003r. do 29 lutego 2012r. inflacja wyniosła 32% (wg GUS); jeśli urealnić wartość netto opłaty ze stycznia 2003r. do wartości z lutego 2012r. otrzymamy 9,35 x 1,32 = 12,34 zł netto + 23% VAT co daje 15,18 zł brutto. Plan finansowy uzgodniony z rządem zakłada podwyżkę stawek opłat również w 2013r.

- Nowe inwestycje na A2 Nowy Tomyśl - Konin. Firma zobowiązana jest do odkładania konkretnych środków finansowych na nowe inwestycje na autostradzie, na które tylko w 2011 i 2012r. przewidziano i wydatkowano kwotę ponad 150 mln zł (m.in. węzeł Poznań Zachód, Poznań Wschód, Słupca); wszystkie inwestycje realizowane są z przychodów z opłat za korzystanie z autostrady.

- Brak dotacji Państwa - w przeciwieństwie do autostrad publicznych, autostrady koncesyjne nie są dotowane. Koszty eksploatacji odcinków koncesyjnych pokrywa w 100% koncesjonariusz.

- 23% podatek VAT - od lipca 2011r. stawki opłat na odcinkach publicznych są kwotami netto. Stawki opłat na odcinkach koncesyjnych są kwotami brutto zawierającymi 23% podatku VAT odprowadzanego do Skarbu Państwa.

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama