Dąbrowski i Czachor z motocykli do samochodu

Motocyklista Jakub Przygoński i dwie załogi samochodowe - Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem i Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem (obie Toyota Hilux) - tworzą ekipę Orlen Teamu na Rajd Dakar 2014.

Motocyklista Jakub Przygoński i dwie załogi samochodowe - Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem i Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem (obie Toyota Hilux) - tworzą ekipę Orlen Teamu na Rajd Dakar 2014.

Dąbrowski i Czachor dotychczas rywalizowali jako motocykliści. Niebawem zadebiutują jako załoga samochodowa.

Ten drugi jest najbardziej doświadczonym Polakiem uczestniczącym w Dakarze. Startował już 13 razy i zawsze meldował się na mecie. Dąbrowski ma na koncie dziewięć występów.

"To będzie nasz ponowny debiut. O szansach nie chcę mówić, aby nie zapeszyć. Cały tegoroczny sezon traktowaliśmy treningowo, myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani. Jacek jest świetnym nawigatorem, to będzie nasz atut. Ja w trakcie jazdy nie zastanawiam się nad wyborem trasy, tylko słucham +umysłowego+ i wykonuję jego polecenia. Zagubienie się na trasie chyba nam nie grozi, mam nadzieję, że kondycyjnie także wytrzymamy. Tym bardziej, że nasz samochód będzie wyposażony w klimatyzację. Na motocyklu takiego komfortu człowiek nigdy nie miał" - powiedział Dąbrowski.

Reklama

Impreza w 2014 roku zacznie się 5 stycznia w argentyńskim Rosario, ale Polacy do Ameryki Południowej polecieli już 27 grudnia.

"Nawet rozważaliśmy wariant wylotu w Nowy Rok, ale żona przekonała mnie, abym uczynił to wcześniej. Gdybym został, to i tak z zabawy sylwestrowej nic by nie wyszło, a ja bym się pewnie pakował. A tak będziemy na miejscu wcześniej, będzie czas na wyciszenie się, na podbudowanie psychiczne. Proszę wierzyć, my na razie z Markiem o Dakarze prawie nie rozmawiamy, dopiero na miejscu rajd stanie się tematem numer jeden" - powiedział Czachor.

Jedynym motocyklistą w polskiej ekipie jest Jakub Przygoński, ósmy zawodnik w poprzedniej edycji. Jego zdaniem, najbliższa będzie jednak trudniejsza, gdyż jest więcej odcinków maratońskich, a spora cześć trasy została wyznaczona wyłącznie dla jednośladów.

"Najprawdopodobniej te fragmenty terenu są tak wąskie i techniczne, że nie ma możliwości, by wjechały na nie samochody. Oznacza to, że trudność rajdu wzrośnie. Tym bardziej, że zgłosiło się do niego aż sześć fabrycznych teamów, a w każdym jest kilku pretendentów do podium. Zapowiada się naprawdę twarda walka. Chcę poprawić swoją ósmą lokatę z poprzedniej imprezy" - powiedział Przygoński, który pojedzie sprawdzonym KTM-em z silnikiem o pojemności 450 ccm. Motocykl ma tylko zmodernizowane zawieszenie.

Trasa Dakaru 2014 w porównaniu z poprzednimi została znacznie zmodernizowana. Jeden z etapów po raz pierwszy poprowadzi przez bezdroża Boliwii. Rywalizować tam będą jednak tylko motocykliści, gdyż przez dżunglę ciężkie samochody terenowe i ciężarówki nie dałyby rady przejechać.

Organizatorzy przygotowali także dwa etapy, podczas których nie można będzie korzystać z pomocy serwisu, a zawodnicy będą mieć do pokonania przełęcze na wysokości prawie 5000 m n.p.m.

W dotychczasowych 35 edycjach rajdu 29 razy trasa wiodła afrykańskimi bezdrożami. Raz - w 2008 roku - impreza została w ostatniej chwili odwołana z powodu zagrożenia terrorystycznego i w następnym roku przeniesiona do Ameryki Południowej.

PRZEGLĄD ROKU 2013, CZYLI OD A, JAK "ANGLIKI", DO Ż, JAK "ŻABY".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Dakar 2014
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama