Właściwa odległość to kwestia bezpieczeństwa

Wyjazd własnym autem za granicę. 10 rzeczy, o których warto pamiętać

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas na zasłużony urlop uda się zapewne własnymi samochodami. By uniknąć w trasie przykrych niespodzianek, z jednej strony należy zadbać o stan techniczny auta, z drugiej – pamiętać o rzeczach, które warto mieć w samochodzie podczas długiej podróży.

"Jak dbasz, tak masz", głosi popularne wśród kierowców powiedzenie. Innymi słowy, jeśli prawidłowo eksploatujemy nasz samochód, możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Również (a może zwłaszcza) na długich trasach, podczas których nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Możemy bowiem na przykład utknąć w wielokilometrowym korku, a wtedy kluczowy jest sprawny układ chłodzenia, zwłaszcza latem, kiedy dominują wysokie temperatury. Równie ważny jest sprawny układ hamulcowy, dobre opony (oraz właściwe ciśnienie), ale także prawidłowy poziom oleju i płynu chłodzącego. Jeśli auto odmówi posłuszeństwa niedaleko domu - problem jest dużo mniejszy, wystarczy telefon do przyjaciela i holowanie. Mniej ciekawie robi się natomiast wówczas, gdy do awarii dojdzie kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Niestety, utrzymanie samochodu nie należy do tanich, nie dziwi więc, że często szukamy oszczędności. Na niektórych rzeczach jednak zdecydowanie nie warto oszczędzać, ponieważ odpowiadają one za bezpieczeństwo. Oto 10 rzeczy, o które należy zadbać przed wyjazdem własnym autem za granicę.

Reklama

1. Opony

Opony to jedyny element, łączący samochód z nawierzchnią. Ich stan oraz jakość są więc kluczowe dla naszego bezpieczeństwa, co docenimy zwłaszcza (ale nie tylko) podczas obfitych opadów deszczu. Warto nie tylko wybierać opony od dobrych producentów i regularnie kontrolować ich stan (1,6 mm bieżnika to absolutne minimum, a granicę, po osiągnięciu której opona powinna być wymieniona pokazuje wskaźnik TWI), ale również pamiętać o prawidłowym ciśnieniu (zalecane przez producenta wartości zwykle znajdują się na klapce od wlewu paliwa).

2. Klocki i tarcze hamulcowe

Nie mniej ważny od ogumienia, bo gwarantujący nam bezpieczeństwo podczas podróży, jest stan układu hamulcowego. Tarcze i klocki to jeden z tych elementów samochodu, gdzie zdecydowanie nie powinniśmy szukać oszczędności. - Klocki i tarcze hamulcowe mają realny wpływ na drogę hamowania samochodu. Lepsza jakość gwarantuje większe bezpieczeństwo podczas hamowania. A podczas awaryjnego hamowania często kluczowe są metry. Podczas wyjazdów wakacyjnych ma to jeszcze większe znaczenie, niż podczas codziennych dojazdów do pracy, ponieważ często podróżujemy z autostradowymi prędkościami, całymi rodzinami i z ciężkimi bagażami, przez co samochód jest dużo bardziej dociążony, co nie pozostaje bez wpływu na długość drogi hamowania. Poprzez wybór klocków i tarcz hamulcowych od dobrych, stawiających na jakość producentów poprawiamy bezpieczeństwo nie tylko swoje i naszej rodziny, ale również pozostałych uczestników ruchu - wyjaśnia Marcin Kielczewski, ekspert firmy Bosch, produkującej systemy hamulcowe.

3. Układ chłodzenia

Usterki układu chłodzenia to prosta droga do przegrzania silnika. Innymi słowy: do poważnej awarii, takiej, która skutecznie uniemożliwi nam dalszą jazdę, a po powrocie zagwarantuje kosztowną naprawę. Warto więc sprawdzić, czy temperatura oleju i płynu chłodzącego podczas jazdy i postoju jest prawidłowa (zbyt niska również nie jest korzystna dla silnika), czy wentylator się załącza oraz czy pompa płynu działa prawidłowo.

4. Płyny

Choć o niskim poziomie płynu chłodzącego i oleju najczęściej informują nas odpowiednie kontrolki, mimo to warto się upewnić, czy wszystko jest w porządku. Oraz zabrać w trasę zapas na ewentualne dolewki.

5. Klimatyzacja

Klimatyzacja w dzisiejszych czasach pozostaje niezbędna nie tylko dla komfortu podróżujących, ale również dla koncentracji kierowcy. Samodzielnie możemy sprawdzić jedynie, czy działa, dlatego przed wyjazdem warto udać się na wizytę do serwisu. Pracownicy z pewnością zadbają o napełnienie układu, szczelność i stan filtrów, co pozwoli nam uniknąć kosztownej w naprawie awarii.

6. Zawieszenie

Od zawieszenia zależy nie tylko komfort podróżujących, ale także utrzymywanie przez samochód właściwego toru jazdy. Jest to szczególnie ważne podczas dużych prędkości, jazdy po autostradzie i w zakrętach. Co więcej, awaria zawieszenia skutecznie uniemożliwi nam dalszą jazdę - to jedna z tych rzeczy, której z pewnością nie naprawimy samodzielnie.

7. Kontrola świateł

Wszystkie światła w samochodzie muszą być sprawne. Nie tylko dlatego, by bezpiecznie podróżować w nocy. Niesprawna żarówka - o ile nie wymienimy jej na miejscu, co w nowoczesnych samochodach jest często niemożliwe - może skończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i zakazem dalszej jazdy. A tego chcemy uniknąć, zwłaszcza gdy znajdujemy się poza granicami kraju.

8. Wyposażenie

Obowiązkowe wyposażenie samochodu różni się w zależności od kraju, po którym podróżujemy. W Polsce jest ono stosunkowo skromne (trójkąt ostrzegawczy i gaśnica), ale w innych krajach bywa bardziej restrykcyjne. W tym aspekcie przoduje Słowacja. Do obowiązkowego wyposażenia w tym kraju należą: apteczka ratunkowa z ustnikiem, umieszczone w kabinie kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera, trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest także posiadanie koła zapasowego wraz z kluczem i podnośnikiem, gaśnicy, liny holowniczej, kompletu żarówek i bezpieczników. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić aktualnie obowiązujące regulacje na trasie naszej wyprawy. Choć przepisy nas do tego nie obligują, warto mieć ze sobą kompletną apteczkę.

9. Porządek

O porządek w samochodzie warto zadbać nie tylko z tego powodu, by po prostu przyjemniej się podróżowało. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, bałagan w pojeździe może niekorzystnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Jeśli wewnątrz pojazdu zalega kurz i brud - zwyczajnie go wdychamy. Z kolei porozrzucane w samochodzie przedmioty w momencie gwałtownego hamowania lub wypadku zamieniają się w "pociski" i mogą przyczynić się do poważnych obrażeń podróżujących.

10. Plan podróży

Na koniec warto wspomnieć o rzeczach pozornie oczywistych, czyli wcześniejszym zaplanowaniu podróży, wyspaniu się i zabraniu nawigacji. Dobrze jest już dzień wcześniej prześledzić drogi, którymi będziemy podróżować i wyznaczyć sobie ewentualne objazdy. Im mniej nas bowiem zaskoczy podczas podróży (również jeśli chodzi o stan techniczny naszego samochodu), tym większa szansa, że bezpiecznie dotrzemy do celu.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama