Polskie drogi

Cała prawda o pieszych w Polsce - policja opublikowała wymowne nagranie

Jak się okazuje, nie tylko kierowcy samochodów mogą być totalnie pozbawieni wyobraźni. Także niektórzy piesi potrafią doprowadzać do dramatycznie niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przykładem niech będzie materiał wideo nagrany przez kujawsko-pomorskich policjantów.

 

Statystyki nie pozostawiają złudzeń - za zdecydowaną większość wypadków na przejściach dla pieszych odpowiadają kierowcy - to kwestia nie podlegająca żadnej dyskusji. 

Niestety często także sami piesi stwarzają ryzykowne sytuacje, niekiedy nie pozostawiając kierowcom zbyt dużego pola manewru.

Niewłaściwe zachowania pieszych na filmie

Przykładem takiego zachowania można być materiał wideo, opublikowany na stronie kujawsko-pomorskiej policji. Nagranie okraszone tytułem "Niewłaściwe zachowania pieszych", zostało zarejestrowane przy pomocy drona i udostępnione ku przestrodze.

Reklama

Na filmie widzimy osoby, które najwyraźniej za nic mają swoje własne bezpieczeństwo. Przechodzenie w miejscach niedozwolonych, przebieganie przez trzypasmową jezdnie, a nawet pokonywanie skrzyżowania w poprzek drogi, to tylko niektóre z "wybryków" pieszych na nagranym materiale.

Policja apeluje i przypomina

Przy okazji publikacji filmu policja zaapelowała do pieszych o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności w momencie przekracza jezdni. Warto pamiętać, że kierowcę samochodu chroni nie tylko karoseria pojazdu, ale także poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Niestety często sami piesi stwarzają ryzykowne sytuacje między innymi przechodząc w miejscach niedozwolonych, nie stosując się do sygnalizacji świetlnej czy korzystając z telefonu komórkowego wchodzą wprost pod nadjeżdżający samochód.

Nowe przepisy dla pieszych - obowiązują od 2021 roku

  • Warto pamiętać, że w 2021 roku wprowadzono bardzo ważną zmianę w prawie o ruchu drogowym - piesi mają pierwszeństwo przed samochodem, gdy wchodzą na przejście. Wcześniej niechronieni uczestnicy ruchu mieli pierwszeństwo, dopiero w momencie, gdy znajdowali się na zebrze.
  • Należy mieć jednak na uwadze, że zmiany te nie zniosłyobowiązku zachowania ostrożności podczas przechodzenia przez ulicę. Piesi nie mogą wchodzić bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód. Dlatego w tym przypadku nie można mówić o bezwzględnym pierwszeństwie. 
  • Prawo zabrania także korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.

***

INTERIA.PL/Policja
Dowiedz się więcej na temat: przejście dla pieszych | bezpieczeństwo | policja | piesi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy