Reklama

Przerwa w ubezpieczeniu OC – co grozi kierowcy?

Opłacone ubezpieczenie OC obowiązkowo musi posiadać każdy kierowca w naszym kraju. Życie czasem pisze jednak swoje scenariusze i zdarza się, że ubezpieczenie to traci ciągłość. Brak polisy może narazić nas na spore nieprzyjemności. Jak ich uniknąć?

Artykuł z ekspozycją partnera

Pominięta rata to nie tragedia

Jeżeli zdarzy się, że nie uregulujemy spłaty jednej, a nawet więcej rat ubezpieczenia, nie znaczy to od razu, że tracimy naszą polisę. W takim przypadku wciąż posiadamy ważne OC, co wynika z konstrukcji umów ubezpieczeniowych w Polsce. Podpisuje się je zawsze z 12-miesięcznym terminem ważności. Wygaśnięcie terminu umowy z ubezpieczycielem także nie powoduje utraty OC, gdyż w większości przypadków umowa automatycznie przedłuża się o kolejny rok.

Należy jednak zawsze pamiętać, że automatyczne przedłużenie umowy zachodzi tylko wtedy, gdy w pełni opłaciliśmy poprzedni okres. Jeśli kupiliśmy niedawno samochód i polisę OC przejęliśmy od poprzedniego właściciela, wtedy również sami musimy zadbać o jej ponowne wykupienie, gdy poprzednia wygaśnie.

Reklama

Opłacanie składki na czas - to się opłaca

Mimo że nie tracimy ubezpieczenia OC, gdy spóźnimy się z opłatą składki, nie powinniśmy podchodzić lekko do regularności naszych wpłat. Możemy narazić się na szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Po pierwsze firma, która nas ubezpiecza, z pewnością obciąży nas odsetkami, których wysokość będzie zależna od naszej zwłoki.

O czym wspomnieliśmy wcześniej, zaleganie ze spłatą wiąże się z tym, że nasza umowa OC nie zostanie przedłużona automatycznie. Nie będziemy także objęci rabatami i atrakcyjnymi zniżkami oferowanymi tym ubezpieczonym, którzy płacą na czas.

Przerwa w OC niesie za sobą wysokie kary

Jeżeli dojdzie jednak do sytuacji, gdy nasz pojazd nie będzie objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, narazimy się na poważne kary finansowe. Ich wysokość jest zależna od tego, jaki czas upłynął od wygaśnięcia polisy i od rodzaju naszego samochodu.

Reklama

Dla samochodów osobowego wynoszą:

  • 1200 zł w przypadku braku OC poniżej 3 dni,
  • 3010 zł w przypadku braku OC od 4 do 14 dni,
  • 6020 zł w przypadku braku OC powyżej dwóch tygodni.

Dla samochodów ciężarowych wynoszą:

  • 1810 zł w przypadku braku OC poniżej 3 dni,
  • 4520 zł w przypadku braku OC od 4 do 14 dni,
  • 9030 zł w przypadku braku OC powyżej dwóch tygodni.

Dla innych rodzajów pojazdów, takich jak na przykład motocykle, wynoszą:

  • 200 zł w przypadku braku OC poniżej 3 dni,
  • 500 zł w przypadku braku OC od 4 do 14 dni,
  • 1000 zł w przypadku braku OC powyżej dwóch tygodni.

Trzeba pamiętać także, że w przypadku jeśli kolizji lub stłuczki będziemy musieli z własnej kieszeni opłacić koszty naprawy pojazdu drugiego kierowcy.

To, że nasze ubezpieczenie straciło ważność, może wyjść na jaw, nie tylko w razie wypadku, ale także podczas rutynowej kontroli pojazdu przez policję.

Ważne OC - to łatwe

Konsekwencje braku ważnej polisy OC są bolesne i kosztowne. Dlatego warto pamiętać, by dopełniać wszystkich obowiązków kierowcy związanych z jej ciągłością. Na szczęście współcześnie jest to coraz łatwiejsze. Link4 oferuje możliwość wykupienia i przedłużenia ubezpieczenia w pełni online.

Ważność naszego OC możemy również sprawdzić przez internet. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny auta lub VIN do bazy na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wystarczy wpisać numer rejestracyjny auta lub VIN do bazy na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy