OC i AC od A do Z

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie ma nabywca?

Obowiązkiem nabywającego samochód jest dostosowanie się do obowiązujących przepisów prawa. Jednym z wymogów pozostaje posiadanie aktualnej polisy OC. Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie ma kupujący?

Artykuł z ekspozycją partnera

Ubezpieczenie OC zostało stworzone po to, by chronić osoby poszkodowane w wypadkach. Jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu i pokrywa szkody, które wyrządzimy - zarówno zniszczenia innych pojazdów, jak i ewentualne uszkodzenia ciała. Jeśli prowadzący doprowadzi do kolizji, wypadku lub innego zdarzenia drogowego (np. z udziałem pieszych), firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie poszkodowanym. Konsekwencje braku ważnej polisy OC są bardzo dotkliwe i kosztowne, dlatego zawsze warto dopełnić wszystkich obowiązków w tym zakresie.

Reklama

Jak sprawdzić, czy kupowane auto posiada ważną polisę OC

Ubezpieczenie OC nie jest przypisane do kierowcy, lecz samochodu. W praktyce oznacza to, iż to po stronie sprzedającego leży obowiązek przekazania nowemu właścicielowi dokumentów, które potwierdzają zawarcie umowy OC z konkretnym ubezpieczycielem. Na tym jednak się nie kończy. Sprzedający zobowiązany jest ponadto do poinformowania ubezpieczyciela o transakcji w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i w odpowiednim miejscu wpisać numer rejestracyjny auta lub VIN. Jeśli kupujemy samochód nieubezpieczony, obowiązek wykupienia i posiadania OC ciąży na nas już od dnia zawarcia umowy.

Kontynuowanie ubezpieczenia poprzedniego właściciela oraz zakup nowego

W dalszej kolejności kupujący samochód ma do wyboru dwie opcje. Po pierwsze, może on kontynuować ubezpieczenie poprzedniego właściciela pojazdu na dotychczasowych warunkach i korzystać z niego do końca trwania umowy. Warto jednak pamiętać, iż nie przedłuży się ono automatycznie na kolejny rok. To niezwykle ważne, gdyż ubezpieczyciel w tym wypadku nie ma obowiązku poinformowania o kończącym się okresie ubezpieczenia. Innymi słowy, polisa wygaśnie wraz z ostatnim ustalonym dniem.

Reklama

Drugą możliwością jest natomiast wypowiedzenie polisy i wykupienie nowej. Choć wymaga to dopełnienia szeregu formalności, może okazać się korzystniejsze pod względem finansowym. Wypowiedzenie poprzedniej umowy jest możliwe w każdym momencie jej trwania. Wystarczy złożyć odpowiednie pismo w placówce towarzystwa lub wysłać je pocztą bądź przez internet. W niektórych przypadkach konieczne jest dołączenie umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

Automatyczne przejście ubezpieczenia OC na nabywcę

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych opiera się na zasadzie, iż polisa na nowego posiadacza pojazdu przechodzi automatycznie w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży. Kupujący nie jest więc zobligowany żadnym terminem, ponieważ OC poprzedniego właściciela przejmuje on automatycznie. Nie znaczy to jednak, że nabywca nie może wypowiedzieć umowy i poszukać bardziej atrakcyjnej oferty.

Ten pierwszy nie tylko ma na głowie mniej formalności, ale również od razu może podróżować nowo zakupionym samochodem. Z kolei zbywca od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży zostaje zwolniony z obowiązku ubezpieczeniowego i nie odpowiada za ewentualne szkody spowodowane przez kupującego.

Korzyści z zakupu nowego ubezpieczenia OC

Jeśli chodzi z kolei o zakup nowego ubezpieczenia OC, część towarzystw, jak LINK4, oferuje możliwość dopełnienia wszystkich formalności w pełni online i bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, na stronie tego towarzystwa ubezpieczeniowego znajdziemy prosty w obsłudze kalkulator, z pomocą którego wyliczymy wysokość składki.

Uwagę warto zwrócić nie tylko na cenę, ale również usługi assistance. Nie każdy decyduje się na ich zakup, a posiadanie dodatkowego pakietu to szereg korzyści. Wart uwagi kierowców może być choćby usługa holowanie w razie awarii czy możliwość wymiany opon bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy