Reklama

Czy trzeba mieć przy sobie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy?

Każdy kierowca, aby legalnie podróżować po polskich drogach, musi posiadać uprawnienia, mieć wykupione ubezpieczenie OC oraz poruszać się pojazdem, którego stan techniczny nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym. Czy jednak jesteśmy zobowiązani do tego, by zawsze mieć przy sobie papierowe potwierdzenie ważności OC, dowód rejestracyjny oraz blankiet prawa jazdy?

Artykuł z ekspozycją partnera

Częstotliwość zmian w kodeksie drogowym jest spora. Wspomnieć można choćby o wprowadzeniu nowego taryfikatora mandatów na rok 2022 i zaostrzeniu kar dla kierowców. Co więcej, kontrola drogowa, także rutynowa, bywa stresująca. Nawet gdy jesteśmy pewni, że nie złamaliśmy prawa i nie popełniliśmy żadnego wykroczenia - zatrzymanie przez policję nie należy do przyjemnych. Dopiero wówczas część kierowców zaczyna się zastanawiać, jakie są konsekwencje braku obowiązkowych dokumentów oraz co trzeba mieć zawsze przy sobie.

Reklama

OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy - czy trzeba mieć zawsze przy sobie?

Kierowcy oczywiście muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC, posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów oraz poruszać się samochodem z ważnym badaniem technicznym.

Za brak ważnego badania technicznego - zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz zakaz dalszej jazdy (stan techniczny auta nie może stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym).

Według obecnie obowiązującego prawa kierowcy nie są jednak zobowiązani do posiadania przy sobie papierowego potwierdzenia ważności polisy OC, fizycznego dowodu rejestracyjnego oraz blankietu prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze policji mają bowiem możliwość sprawdzenia danych zawartych w tych dokumentach w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dostęp do CEPiK-u posiadają także Straż Miejska oraz Inspekcja Ruchu Drogowego.

Reklama

Dowód rejestracyjny lub zaświadczenie wydawane przez Stację Kontroli Pojazdów trzeba natomiast mieć przy sobie podczas okresowego przeglądu technicznego pojazdu. Podobnie w sytuacji sprzedaży samochodu czy zagranicznego wyjazdu.

Pamiętajmy też, iż policja może zatrzymać dokument w sposób elektroniczny. Nawet jeśli posiadamy przy sobie blankiet prawa jazdy czy fizyczny dowód rejestracyjny, nie oznacza to, że są one ważne.

Dokumenty warto mieć przy sobie

Mimo że nie ma obowiązku posiadania przy sobie podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego czy polisy OC, warto je mieć. Dlaczego? Mówiąc najprościej: na wszelki wypadek. Mowa np. o kolizji drogowej.

W wielu przypadkach sprawę można załatwić polubownie i spisać oświadczenie z pomocą takich dokumentów, jak prawo jazdy czy dowód rejestracyjny.

W bazie na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego łatwo i szybko sprawdzimy ważność OC drugiego pojazdu, biorącego udział w stłuczce. Wystarczy, że w odpowiednim miejscu wpiszemy numer rejestracyjny auta.

Stłuczka to jedna z wielu przykrych sytuacji na drodze, które mogą zdarzyć się każdemu i których nie sposób przewidzieć - potencjalnych stresujących chwil jest dużo więcej. Z tego powodu warto się przed nimi zabezpieczyć. Jak to zrobić? Wykupując usługi assistance, które spełniają nasze oczekiwania. Można to zrobić w pełni online. Warto wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które na stronie internetowej ma kalkulator pomagający wyliczyć wysokość składki. Takie rozwiązanie proponuje m.in. LINK4.

Dzięki postępowi technologicznemu podczas jazdy samochodem nie ma dziś obowiązku posiadania przy sobie takich dokumentów jak: OC, dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy. Mimo to podczas kontroli policjant może zapytać kierowcę, gdzie obecnie znajduje się dowód rejestracyjny samochodu i kto go aktualnie przechowuje. W takim wypadku wystarczającą odpowiedzią będzie, że znajduje się on w domu. Konieczne jest natomiast posiadanie ze sobą dokumentu, który potwierdzi tożsamość jako kierowcy. Może to być dowód osobisty.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy