Jeep Grand Cherokee jako pojazd rodzinny
Motoryzacyjna moda nieustannie ewoluuje. Kilkanaście lat temu na rynku niepodzielnie rządziły kompakty i samochody segmentu B. Potem nieoczekiwanie rozpoczęła się boom na SUV-y, który płynnie zmienił się w modę na crossovery.
Jednak co bardziej zamożne osoby pozostałe wierne samochodom segmentu SUV, które mają znacznie większe możliwości od crossoverów. Te ostatnie to dziś właściwie zwykłe samochody z odrobinę podniesionym zawieszeniem, często napęd czterech kół w ogóle nie jest oferowany.
Natomiast jednym z SUV-ów, które nieustannie cieszą się powodzeniem kupujących jest Jeep Grand Cherokee. Model ten obecny jest na rynku od wielu już lat, a obecna generacja debiutowała w 2009 roku, cztery lata później samochód został poddany liftingowi.
Czy samochód ten dobrze wywiązuje się z roli pojazdu rodzinnego?
Od razu na wstępie trzeba zauważyć, że auto jest ogromne, zaprojektowano je bowiem z iście amerykańskim rozmachem. Długość nadwozia to przeszło 482 cm, szerokość sięga 194 cm, a wysokość to 176 cm. Rozstaw osi przekracza 291 cm, masa własna to niespełna dwie i pół tony! Mamy więc do czynienia z prawdziwym monstrum, co ma swoje dobre i złe strony.
Zamożne rodziny, wybierając samochód, szukają bezpieczeństwa i to Grand Cherokee oferuje im w standardzie. Duża masa, duże strefy zgniotu, pięć gwiazdek w teście Euro NCAP to niezaprzeczalne atuty, dzięki którym można wyjść cało z wielu, często bardzo groźnych wypadków.
Dodatkowo auto wyposażone może być właściwie we wszystkie możliwe systemy poprawiające bezpieczeństwo, które zna współczesna motoryzacja. System stabilizacji jazdy, ABS, monitorowanie martwego kąta, układ automatycznego hamowania, adaptacyjny tempomat to systemy, które mają do wypadku w ogóle nie dopuścić, naprawiając błędy popełniane przez kierowców.
Jednym słowem Jeep Grand Cherokee to jeden z najbezpieczniejszych samochodów na rynku.
Trzeba jednak pamiętać, że gabaryty pojazdu mogą sprawiać problemy podczas manewrowania na parkingu. Nie wszędzie uda się "wcisnąć", chociaż samochód wyposażony jest w szereg czujników parkowania oraz kamerę cofania. Czasem problemy może sprawiać po prostu otwarcie drzwi.
Innym parametrem istotnym dla rodzin jest objętość bagażnika oraz wnętrza. W tym wypadku Jeep Grand Cherokee nie ma się czego wstydzić, jednak parametry nie są aż tak imponujące, jak mogłoby się wydawać po gabarytach nadwozia.
Na nic narzekać nie mogą pasażerowi podróżujący z przodu, którzy mają do dyspozycji wygodne fotele o wszechstronnej regulacji oraz sporą ilość miejsca. Z tyłu również miejsca jest wystarczająco, jednak trzy foteliki obok siebie raczej się nie zmieszczą, dodatkowo wyprofilowanie kanapy sugeruje, że z tyłu w pełnym komforcie również pojadą tylko dwie osoby.
Pojemność bagażnika może stanowić niewielkie rozczarowanie, bowiem wynosi 457 litrów. Nie jest to mało, a na wakacyjny wyjazd z pewnością wystarczy, ale jeśli odniesiemy tę wartość do rozmiarów samochodu, to jednak spodziewać można się więcej. Za to kształt bagażnika jest regularny, zaś zdolności przewozowe zwiększa składana tylna kanapa.
Próg załadunkowy jest dość wysoko, natomiast sterowanie klapą może odbywać się elektrycznie, zarówno kluczykiem, jak umieszczonym na burcie bagażnika przyciskiem. To znacznie ułatwia życie.
Wyposażenie w zakresie systemów rozrywkowych, co przy podróżowaniu z dziećmi jest istotne, może być bogate. Na uwagę zasługuje system multimedialny, który obejmuje dwa, montowane w zagłówkach przednich foteli ekrany z osobnymi słuchawkami.
Warto również pamiętać, że wartość dodaną Jeepa Grand Cherokee stanowi automatyczna skrzynia biegów (manualna nie jest dostępna w żadnej wersji), prześwit wynoszący niemal 22 cm oraz stały napęd na cztery koła. To sprawia, że ten pojazd ma znacznie więcej zastosowań niż tylko wożenie dzieci do szkoły...