Hyundai – wizja zrównoważonej przyszłości

Nowoczesna technologia pozwala stawać na nogi niepełnosprawnym

Czy osoba sparaliżowana i poruszająca się na wózku, będzie mogła jeszcze kiedykolwiek stanąć na własnych nogach? Medycyna nadal jest niestety bezsilna w tej dziedzinie. Nad pomocą dla niepełnosprawnych pracują nie tylko lekarze, ale również inżynierowie, którzy znaleźli już bardzo obiecujące rozwiązanie.

Prezentacja partnera

Drugi Pierwszy Krok to nadzieja dla niepełnosprawnych

Wielkie projekty i rewolucyjne zmiany wymagają zwykle ogromu pracy oraz prawdziwych wizjonerów. Czasami jednak potrzebna jest dodatkowa inspiracja, aby nadać tym wysiłkom nowy i wyjątkowy cel. Taką inspiracją był list, jaki wysłał Park Jun-beom do Hyundai Motors. Mężczyzna uległ wypadkowi w wieku 18 lat i został sparaliżowany od pasa w dół. Próbując odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji i szukając sensu dalszego życia, zaczął uprawiać łucznictwo. Po 10 latach nieustannej pracy nad sobą, został przyjęty do koreańskiej reprezentacji w parałucznictwie. Ogromny sukces jaki osiągnął i naręcza medali jakie zdobył, nie sprawiły jednak, że przestał marzyć, aby ponownie stanąć na własnych nogach.

Historia Park Jun-beoma poruszyła pracowników Hyundai Motors Robotics Lab, którzy od pewnego czasu pracowali już nad rozwiązaniami, które mogą pomagać właśnie takim ludziom jak on. Rozwiązaniem tym jest egzoszkielet. To konstrukcja potrafiąca wspierać ruchy człowieka, a w tym przypadku pozwalać poruszać sparaliżowanymi kończynami. W ten oto sposób Park Jun-beom po raz pierwszy od 10 lat stanął na nogach.

Jak podkreślają przedstawiciele Hyundai Motors Robotics był to bardzo ważny krok także dla nich.

 Udzieliły się one także inżynierom, którzy od tego czasu skupiają się na, jak sami określają, zredefiniowaniu niepełnosprawności. Ich robotyczne rozwiązania nie mają (przynajmniej na razie) mocy uzdrawiania chorych, ale dzięki nim wiele osób będzie mogło odzyskać pełną sprawność ruchową. Egzoszkielety można wszak dopasować do potrzeb różnych osób, zmagających się z różnymi problemami i niepełnosprawnościami.

Egzoszkielety odmienią naszą pracę i nasze życie

Egzoszkielet, który pozwolił Park Jun-beomowi stanąć na własnych nogach to bardziej zaawansowana wersja rozwiązań, które już wcześniej były testowane w fabrykach Hyundaia. Pierwsze takie urządzenie pozwala pracownikom utrzymywać pozycję siedzącą. To niezwykle przydatne, kiedy wykonywane przez nich prace najwygodniej wykonuje się właśnie w takiej pozycji, ale jednocześnie wymagana jest od nich ciągła mobilność. Samo urządzenie waży zaledwie 1,6 kg, a może utrzymać ciężar do 150 kg.

Inny egzoszkielet zaprojektowano dla osób wykonujących prace, które wymagają uniesienia rąk nad głowę. Wzmacnia on ramiona oraz kark, pozwalając bez wysiłku utrzymać nawet 60 kg. Poprawia to wydajność pracy, ale zapobiega także kontuzjom oraz wypadkom przy pracy. Zaś sam pracownik jest o wiele mniej zmęczony.

 Od wspomagania prostej czynności, po wykonywanie jej za człowieka. Opracowywane są też rozwiązania pośrednie, na przykład dla osób starszych, które nadal potrafią chodzić o własnych siłach, ale jest to dla nich coraz większe wyzwanie. Odpowiednio dobrane urządzenia mogą wspomagać ich ruchy tak, aby wiązały się z o wiele mniejszym wysiłkiem.

Hyundai Elevate, czyli samochód, który umie chodzić po schodach

Odpowiednio przystosowany samochód, jest nieocenioną pomocą dla osób niepełnosprawnych. Dzięki niemu mogą się swobodnie przemieszczać, chociaż nie pozwala on niestety na pokonywanie wszystkich barier.

Odpowiedzią na przynajmniej część z owych barier jest Hyundai Elevate, czyli samochód, który potrafi chodzić. Po ulicy porusza się zupełnie tradycyjnie - na czterech kołach. Lecz koła te przymocowane są do nóg, które w razie potrzeby można wysunąć. Zastosowań takiego rozwiązania jest całkiem sporo. Osoba niepełnosprawna podróżująca takim pojazdem, może rozwiązać problem pokonywania schodów. Elevate sam na nie wejdzie, a pasażer może swobodnie wyjechać z takiej taksówki własnym wózkiem, na interesującej go kondygnacji.

Podobne pojazdy mogą być także wykorzystywane w misjach ratunkowych w trudnym terenie lub po przejściu kataklizmu, który zniszczył drogi. Hyundai Elevate potrafi wspinać się po terenie, unosić się, aby uniknąć kontaktu z płynącą wodą, a nawet przeskakiwać nad wyrwami w ziemi. Można śmiało powiedzieć, że pojazd ten wyniesie ("elevate" oznacza "podnieść, podwyższyć") mobilność na zupełnie nowy poziom.

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy