Budowa autostrad

Kończy się budowa tunelu na Zakopiance. Kiedy pojadą nim pierwsi kierowcy?

W tunelu pod górą Mały Luboń w ciągu ekspresowej Zakopianki zakończyły się zasadnicze prace budowlane. Pierwsi kierowcy mają przejechać tunelem - po serii odbiorów i testów - jeszcze w tym roku.

Trwają jeszcze prace przy wjazdach do obydwu portali. Tunel ma być przejezdny w czwartym kwartale bieżącego roku - powiedziała rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Tunel na Zakopiance. Inwestycja nie została jeszcze zakończona

"Roboty w tunelu zostały zakończone, ale cała inwestycja nie jest jeszcze zakończona, ponieważ trwa budowa dojazdu do portalu od strony południowej i prace wykończeniowe od strony północnego wjazdu do tunelu. Budowa tunelu się zakończyła, ale pozostaje sprawdzenie czy wszystkie urządzenia wewnątrz działają prawidłowo" - przekazała Mikrut.

Najwięcej pracy budowlańcy mają jeszcze przy południowym portalu, gdzie nie są jeszcze zakończone prace drogowe. Przy północnym portalu trwają natomiast prace wykończeniowe i porządkowe. Wewnątrz obydwu nitek tuneli sprawdzane jest działanie wszystkich systemów niezbędnych do prowadzenia ruchu, a także zainstalowanych urządzeń.

Reklama

Tunel pod Luboniem. Wkrótce rozpoczną się pierwsze odbiory

"Przewidujemy, że w połowie września rozpoczną się ćwiczenia służb ratowniczych, a na przełomie sierpnia i września rozpoczną się odbiory poszczególnych systemów, ponieważ każda instalacja wymaga oddzielnego odbioru" - wyjaśniła rzeczniczka.

Generalna Dyrekcja nie podaje konkretnej daty ostatecznego oddania tunelu dla kierowców, ponieważ nie wiadomo jak długo potrwają poszczególne odbiory techniczne. Wiadomo tylko, że będzie to czwarty kwartał bieżącego roku, czyli pomiędzy październikiem a grudniem.

Tunel na Zakopiance będzie gotowy do końca roku. Opóźnienie wyniesie rok

Termin zakończenia budowy tunelu był kilkakrotnie przesuwany. Najpierw zapowiadano, że tunel będzie gotowy do końca 2021 r. Później termin zakończenia prac przy budowie tunelu wyznaczono na luty b.r. Kolejna data ukończenia robót została ustalona na koniec czerwca. O przesunięcie terminu wnioskował wykonawca, argumentując opóźnienia pandemią i absencją pracowników oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Tunel w ciągu drogi krajowej nr 7, czyli popularnej Zakopianki o długości 2,06 km jest drążony w masywie góry Mały Luboń w Beskidzie Wyspowym, pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała. Drążenie pierwszego tunelu rozpoczęło się 6 marca 2017 r. Koszt inwestycji to niemal miliard zł. Tunel buduje włoski koncern Webuild, który w styczniu przejął dotychczasowego wykonawcę tunelu, firmę Astaldi.
***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tunel na Zakopiance | Zakopianka | GDDKiA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy