Reklama

Nowe dopiski w dowodach rejestracyjnych. Dostaną je wszyscy kierowcy

Dowody rejestracyjne z nowymi dopiskami oznaczają nowe uprawnienia i są pokłosiem zmian wprowadzonych pod koniec ubiegłego roku.

Prawo jazdy kat. B i nowe uprawnienia

Pod koniec 2021 roku kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B, otrzymali dodatkowe uprawnienia na mocy nowelizacji Ustawy o elektromobilności. Zgodnie z nowymi przepisami, DMC pojazdów, jakie mogą prowadzić, zostaje zwiększona z 3,5 t do 4,25 t, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim zwiększona masa własna dotyczy tylko pojazdów z napędem alternatywnym. Co to oznacza? Za paliwo alternatywne uznaje się chociażby CNG, LNG, a także wodór. Nie o to jednak przede wszystkim chodziło ustawodawcy.

Nowe prawodawstwo to ukłon w stronę samochodów elektrycznych, które z racji bardzo ciężkich baterii, zaczynają być problematyczne, szczególnie w branży transportowej. Dochodzi do absurdalnych sytuacji, w których duże auta dostawcze mają małe baterie, zapewniające realny zasięg na poziomie niewiele przekraczającym 100 km. Dzieje się tak dlatego, że akumulatory są bardzo ciężkie i stosowanie większych wymusiłoby obniżenie ładowności pojazdu, aby DMC pozostała na poziomie 3,5 t

Reklama

Dzięki nowelizacji, producenci samochodów dostawczych będą mogli stosować bardziej pojemne baterie, zapewniające wyraźnie większy zasięg, przy zachowaniu ładowności wersji spalinowych, która wynosi zwykle około 1000 kg. Jest jednak warunek, jaki musi spełnić kierowca, aby korzystać z szerszych uprawnień. Jak czytamy w nowelizacji:

Trzeba więc mieć najpierw dwuletnie doświadczenie za kierownicą, aby zgodnie z prawem, prowadzić cięższe pojazdy.

Dowód rejestracyjny z nową adnotacją

Kolejnym krokiem w sprawie umożliwienia kierowcom z kategorią B, prowadzenie cięższych pojazdów z napędami alternatywnymi, będzie wprowadzenie nowej adnotacji w dowodach rejestracyjnych. Będzie ono wyjaśniało, że DMC przekraczająca 3,5 t wynika z zastosowania ekologicznego napędu, a więc osoba mająca kategorię B, może je zgodnie z prawem prowadzić. Jak czytamy w projekcie rozporządzenia:

Zmiany nie tylko dla kierowców aut osobowych

Kolejna z przygotowywanych zmian ma dotyczyć z kolei pojazdów kategorii N2 (3,5-12 t) oraz N3 (powyżej 12 t). W ich przypadku chodzi o pozwolenie na przekroczenie standardowo przewidzianej w przepisach długości kabiny.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny | prawo jazdy kat. B | kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy