Reklama

Mandat za zbyt szybką jazdę na rowerze już obowiązuje. Są nowe przepisy

Jazda na rowerze dla osób dorosłych nie wymaga żadnych dodatkowych uprawnień, ale warto mieć na uwadze, że możemy dostać mandat za zbyt szybką jazdę. Sprawdzamy, jakie służby mogą nałożyć grzywnę na kierowcę i na jakiej podstawie.

Strażnicy miejscy  i gminni mogą od 30 sierpnia 2021 roku uzyskali nowe uprawnienia. Od tego dnia mogą zatrzymywać do kontroli rowerzystę lub osobę przemieszczającą się hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego (UTO). Jest to efekt wprowadzonej wcześniej nowelizacji przepisów, która sprecyzowała specyfikację techniczną nowych pojazdów, a także wskazała zasady ruchu.

Mandat za zbyt szybką jazdę rowerem

W ten sposób rowerzysta, osoba jadąca UTO lub hulajnogą elektryczną mogą otrzymać mandat za zbyt szybką jazdę po chodniku lub nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. W przypadku obydwu wykroczeń policjant, strażnik gminny lub miejski może ukarać mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Reklama

W przypadku braku ustąpienia pierwszeństwa sprawa jest dość prosta, ale zbyt duża prędkość jest pojęciem mało precyzyjnym. Rowerzysta, osoba na hulajnodze lub UTO będzie poruszać się zbyt szybko, gdy prędkość będzie zauważalnie wyższa od prędkości przeciętnego pieszego.

Oczywiście kierujący może się nie zgodzić z takim zarzutem. Wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu, a wymiar grzywny może wynieść znacznie więcej niż mandat.

Mandat dla rowerzystów - podstawa prawna

Przepisy doprecyzowują powyższą kwestię, a konkretnie art. 86a Kodeksu wykroczeń:

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy