Reklama

Ważna decyzja ws. praw jazdy. Trzeba będzie wymieniać?

Trybunał Konstytucyjny weźmie dziś pod lupę przepisy ustawy o kierujących pojazdami.

Zrobi to na wniosek grupy posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Uważają oni, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Ich zdaniem, narusza zasady ochrony praw nabytych. Wnioskodawcy akcentują fakt, że nowe przepisy wymuszają na kierowcach konieczność poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.

Prawa jazdy wydane po 18 stycznia tego roku, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami, są ważne przez 15 lat. Wcześniej były wydawane bezterminowo. Ale okazuje się, że również dokumenty wydane przed tą datą stracą swój bezterminowy charakter, a ich posiadacze będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033.

Reklama

Posłowie ograniczyli się do zarzucenia niekonstytucyjności trzem artykułom, choć nie brakuje głosów, że ustawa jest tak rażąco niezrozumiała, nieścisła i budzi tyle trudności interpretacyjnych, że powinna być zakwestionowana w całości.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Trybunał Konstytucyjny | prawo jazdy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy