Wypożyczenie samochodu w Polsce - ile to kosztuje?

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. To opcja, która sprawdzi się w praktycznie każdej sytuacji, w której natychmiast potrzebujemy niezależnego środka transportu. Dowiedz się, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Co będzie nam potrzebne do wypożyczenia samochodu?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że z roku na rok rynek usług wynajmu samochodów stale się rozwija. Wraz ze wzrostem popularności wypożyczalni placówki dostosowują swoje usługi do coraz bardziej wymagających i świadomych swoich potrzeb klientów. Warto zainteresować na przykład stroną carfree.pl. To firma, która wychodzi z założenia, że uproszczenie procesu wypożyczenia jest kluczową sprawą. Musimy oczywiście spełnić kilka istotnych wymagań stawianych przed potencjalnymi klientami, jednak wszystko przebiega szybko i bez większych problemów. Jakie warunki są najistotniejsze?

Reklama

Przede wszystkim od kierowców wynajmujących pojazd wymaga się ukończenia co najmniej dwudziestu jeden lat. To niepodważalny warunek - wypożyczalnia nie jest w stanie uczynić żadnego wyjątku w tej kwestii. Wiek i tożsamość kierowcy jest sprawdzana na podstawie przedstawionego dowodu osobistego lub paszportu. Naturalnie musimy także legitymować się prawem jazdy odpowiedniej kategorii. Wszystkie dokumenty muszą być aktualne - warto zatem przed wyjazdem sprawdzić daty upływu ważności każdego z nich.

Jak wypożyczyć samochód?

Sam proces wynajmu jest niezwykle prosty. Spójrzmy jeszcze raz na stronę carfree.pl - wystarczy wypełnić niewielki formularz dotyczący okresu wypożyczenia, znaleźć odpowiednie auto i wybrać środek płatności. To wszystko! Jesteśmy już niemal gotowi do prowadzenia pojazdu. Nie musimy na tym etapie dostarczać żadnych dokumentów, a całość przebiega w pełni za pośrednictwem strony internetowej.

We wspomnianym formularzu należy także zaznaczyć, z jakiego miejsca chcemy odebrać wynajęte auto i gdzie je odstawić po zakończeniu okresu wynajmu. Warto tutaj zauważyć, że jeśli decydujemy się na wynajem dłuższy niż trzy dni, to podstawienie pojazdu gdziekolwiek na terenie miasta jest całkowicie darmowe. Jeśli z kolei chcemy wypożyczyć samochód na dzień lub dwa, opłata za tę usługę będzie wynosić 80 złotych. 

Czy wymagana jest kaucja?

Kiedy mowa o wypożyczalniach samochodów, wiele się słyszy o niebotycznych kaucjach wymaganych przy wynajęciu pojazdu. Możemy także spotkać się z opiniami o nieuczciwych praktykach firm tego rodzaju i szukaniu na siłę uchybień oraz luk pozwalających na nieoddawanie opłaty wstępnej. Coraz więcej firm rezygnuje jednak z obowiązku kaucji - jedną z takich placówek jest właśnie CarFree. Nie musimy przejmować się dodatkowymi kosztami poza samym wynajmem pojazdu i płaceniem za uzupełnianie paliwa.

Taki model niesie ze sobą mnóstwo niewątpliwych korzyści. Przede wszystkim nie musimy nieustannie stresować się odpowiednim traktowaniem pojazdu, mając z tyłu głowy myśl, że każde najdrobniejsze zabrudzenie może spowodować odebranie dużych pieniędzy przeznaczonych na opłatę wstępną. Wiąże się to z ogromnym komfortem psychicznym, a co za tym idzie - bezpieczniejszym i pewniejszym prowadzeniem samochodu.

Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Jest bowiem pewna grupa potencjalnych klientów, która tę kaucję jednak będzie musiała uiścić - tą grupą są obcokrajowcy. Kierowcy, którzy chcą wypożyczyć samochód, ale nie legitymują się polskimi dokumentami, muszą wnieść opłatę wstępną. Jej wysokość jest zależna od klasy samochodu i długości okresu wypożyczenia - koszt może wynieść od pięciuset do tysiąca pięciuset złotych. Po zakończeniu wynajmu wszystkie pieniądze trafiają z powrotem na konto klienta, o ile pojazd wrócił do wypożyczalni w odpowiednim stanie i uzgodnionym terminie.

Brak kaucji a wypadek

Co w przypadku kolizji? To ogromne zmartwienie wielu kierowców, którzy decydują się na wypożyczenie auta. Często słyszy się historie na temat konieczności poniesienia kosztów związanych z naprawą samochodu, nawet jeśli wypadek nie był z naszej winy. Tutaj tego problemu nie ma - firma jest odpowiednio ubezpieczona, co pozwala na pokrycie wszelkich opłat tego rodzaju. Klienci wypożyczalni mogą zatem z pełnym spokojem poruszać się po drodze ze świadomością, że mają wsparcie finansowe w razie różnych niespodziewanych zdarzeń.

Od czego zależy cena wynajmu?

Przejdźmy do kluczowej części tego tekstu, czyli kosztów wypożyczenia poszczególnych pojazdów. Ceny w tej kwestii diametralnie się od siebie różnią i zależą od wielu zmiennych - końcowa opłata za dobę może wynosić od niecałych stu do nawet pięciuset złotych za dobę. Jak widać, rozpiętość jest dość spora. Co wpływa na wysokość opłat? Najważniejsza kwestia to klasa wybranego samochodu, jednak niemałe znaczenie ma także długość okresu wypożyczenia.

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych segmentów dostępnych pojazdów, warto omówić drugi aspekt i przybliżyć kwestie dotyczące czasu korzystania z wypożyczonego auta. Możemy postawić na wynajem krótkoterminowy, średnioterminowy i długoterminowy. Przeciętnego klienta będzie najbardziej interesował jeden z dwóch pierwszych - to oferty trwające odpowiednio do miesiąca lub do roku. Klienci decydujący się na ostatnią opcję to najczęściej duże firmy, które potrzebują środków transportu dla swoich pracowników, a nie chcą inwestować w zakup aut służbowych. W takiej sytuacji możemy liczyć na preferencyjne stawki - opłata za każdą dobę zmniejsza się wraz z wydłużeniem okresu wynajmu.

Poszczególne kategorie pojazdów i ich ceny

Wybór samochodów w ofertach wypożyczalni jest naprawdę obszerny - każdy kierowca znajdzie coś dla siebie. Kluczowe są tutaj indywidualne potrzeby danego klienta, a także możliwości finansowe i preferencje dotyczące prowadzenia pojazdu.

Zacznijmy od najmniejszych, ale przy tym najbardziej ekonomicznych modeli. Mowa tu o miejskich autach, takich jak chociażby Skoda Citigo. To pojazd o skromnych gabarytach, który mimo niewielkiej bryły oferuje liczne zalety - doskonale nada się do jazdy po zatłoczonych ulicach dużych metropolii. Do największych plusów należy niskie spalanie paliwa i łatwość parkowania; obydwie z tych cech wynikają bezpośrednio z rozmiaru auta. Koszt tego rozwiązania zaczyna się od niespełna stu złotych za dobę wynajmu.

Oczywiście nie każdy kierowca będzie chciał korzystać z niewielkiego samochodu. Jeśli zdecydowanie bardziej od oszczędności cenimy sobie osiągi oraz ogólny komfort jazdy, to warto pokusić się o nieco droższe opcje. Już za 150 złotych na dobę otrzymamy ciekawe modele w wersji sedan lub kombi, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się w dłuższych podróżach. Ford Focus, Opel Astra czy Hyundai i30 to niektóre z opcji dostępnych w tym segmencie. Płacąc powyżej 200 złotych, możemy zdecydować się na jeszcze wygodniejsze pojazdy, takie jak Kia Optima, Hyundai i40 czy Mazda CX5. To doskonała opcja, gdy planujemy daleką wycieczkę i chcemy mieć pewność pełnego komfortu jazdy. Ten segment samochodów zapewnia doskonałe osiągi i wysoką moc silnika, a przy tym także sporą pojemność bagażnika i świetny poziom bezpieczeństwa.

Do wyboru są również samochody z najwyższej półki. Powyżej trzystu złotych na dobę mamy dostęp do najbardziej komfortowych modeli - najnowsze SUV-y ze stajni Mercedesa czy BMW, a także sportowe pojazdy, których prowadzenie to czysta przyjemność. Należy jednak pamiętać, że bardzo często większe osiągi wiążą się ze znacznie wyższym spalaniem, a koszty paliwa przy wypożyczeniu samochodu stoją całkowicie po naszej stronie. Na koniec warto wspomnieć o opcjach przydatnych w specjalnych zastosowaniach, takich jak przeprowadzki czy kilkuosobowe podróże - możemy skorzystać z pojazdów takich jak Citroën Jumper lub Opel Vivaro.

.
Dowiedz się więcej na temat: samochód | auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy