Tadeusz Błażusiak mistrzem Europy!

21-letni Tadeusz Błażusiak z Krakowa (team Kegel-Błażusiak, Automobilklub Krakowski, motocykl Gas Gas) został mistrzem Europy seniorów w trialu motocyklowym.

Polak wygrał przedostatnią eliminację rozegraną w Anglii w Hawkstone Park i w klasyfikacji generalnej ma tak dużą przewagę, że mógłby nie startować w ostatniej tegorocznej eliminacji 22 sierpnia w Krakowie.

Tadeusz Błażusiak miał 15 pkt karnych. Drugi był nieoczekiwanie mało znany Brytyjczyk Ian Austermuhle (18 pkt), a trzeci Włoch Michele Orizio (21 pkt). Groźny rywal Błażusiaka Włoch Fabio Lenzi zajął dopiero 7. pozycję.

Tadeusz Błażusiak po zawodach w Hawkstone Park: - To jeden z najpiękniejszych dni w moim życiu. Rajd był stosunkowo łatwy, ale przez to trudny. Trzeba było uważać, by nie popełnić prostych błędów. Na szczęście na piaszczystej, mulistej trasie jechało mi się dobrze i wygrałem. Zaczynałem jeździć w wieku pięciu lat. Tak więc szesnaście lat ciężkiej pracy nie poszło na marne.

Mistrzostwa Europy są rozgrywane od 16 lat. W tym czasie wygrywali niemal zawsze Hiszpanie. Tylko dwóm zawodnikom udało się przełamać ich hegemonię: aktualnemu mistrzowi świata, niepokonanemu od siedmiu lat w mistrzostwach świata Brytyjczykowi Dougowi Lampkinowi (1993 rok) oraz w tym sezonie Tadeuszowi Błażusiakowi.

W przyszłym sezonie nie zobaczymy Tadeusza Błażusiaka w mistrzostwach Europy. Regulamin mówi, iż zwycięzcy mistrzostw Europy nie wolno startować w tych zawodach.

Tadeusz Błażusiak pierwsze punkty w mistrzostwach Europy zdobył zaledwie trzy lata temu. W zeszłym sezonie wywalczył wicemistrzostwo świata juniorów i wicemistrzostwo Europy seniorów. W tym sezonie jest także 11. w mistrzostwach świata seniorów.

Ostatnia tegoroczna eliminacja mistrzostw Europy odbędzie się 22 sierpnia w Krakowie. Tadeusz Błażusiak wystartuje także w dwóch ostatnich eliminacjach tegorocznych mistrzostw świata 4 i 5 września w Moutier w Szwajcarii.