Przeczytaj, zanim dostaniesz mandat z fotoradaru

Czy fotoradar zawsze błyska? Czy na zdjęciu musi być widoczna twarz kierowcy? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania i wątpliwości kierowców w kwestii fotoradarów.

1. Czy fotoradar zawsze błyska?

W dzień fotoradar zwykle nie błyska. Natomiast w nocy prawie zawsze uruchamia się lampa błyskowa, chyba że miejsce pomiaru jest dobrze doświetlone przez latarnie. Często na lampie stosuje się czerwony filtr, dzięki czemu błysk tak mocno nie oślepia kierowców.

2. Czy fotoradar może stać wszędzie?

Producent fotoradaru ściśle określa warunki dotyczące instalacji urządzenia. Na pewno nie może być montowane przy dużych tablicach metalowych czy płotach (prawdopodobieństwo odbicia fali i przekłamywania pomiaru prędkości). Źródłem zakłóceń może być także znajdująca się blisko sygnalizacja świetlna. Fotoradary nie mogą być ustawione także zbyt blisko siebie. Według przepisów minimalna odległość w obszarze zbudowanym to 500 m, a poza nim - 2 km.

Reklama

3.Czy na zdjęciu musi być widoczna twarz kierowcy?

Przepisy wymagają, aby na fotografii był widoczny samochód i jego rejestracja. To wystarczy do zidentyfikowania właściciela auta, a następnie zobowiązania go do wskazania, kto kierował pojazdem. Jeśli jednak twarz kierowcy jest na zdjęciu, trudniej jest mu "uciec" od odpowiedzialności poprzez wskazanie innej osoby jako sprawcy zarejestrowanego wykroczenia.

Więcej przydatnych informacji na temat fotoradarów przeczytasz na: magazynauto.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy