Reklama

Prezentacja Jaguara R3

Jaguar Racing zaprezentował wczoraj w swojej siedzibie w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii swój najnowszy bolid - R3, który wystartuje w mistrzostwach Formuły 1 w nadchodzącym sezonie. Pojazd został skonstruowany na bazie doświadczeń zebranych podczas startów R1 w 2000 r. i R2 w 2001 r. Obecny bolid został zaprojektowany przez Johna Russela i Marka Handforda, specjalistów od linii stylistycznej i aerodynamiki, a wszystkie prace nadzorował Dyrektor Techniczny Jaguara, Steve Nichols.

Na prezentacji nowego auta ogłoszono rozpoczęcie współpracy brytyjskiej marki z firmą Castrol, która będzie dostarczać zespołowi olej silnikowy, płyny hydrauliczne oraz będzie służyła poradą techniczną podczas wyścigów i testów. Castrol zajmie się też techniczną kontrolą paliw dostarczanych ekipie Jaguara przez matczyną firmę BP. Układ Castrola z zespołem F1 jest częścią większej umowy podpisanej przez Premier Automotive Group, czyli koncern Ford Motor Company odpowiedzialny za Jaguara, Aston Martina, Volvo, Land Rovera i Lincolna. Porozumienie określa firmę Castrol jako głównego dostawcę smarów dla samochodów produkcyjnych wymienionych marek na całym świecie.

Reklama

- Jaguar R3 zyskał doskonałe parametry aerodynamiczne - powiedział szef zespołu, Niki Lauda. - Pojazd jest teraz lepszy pod wieloma względami - mniejsza waga, niższy środek ciężkości, wieksza sztywnośc konstrukcji. Podniesiony dziób jest wynikiem żmudnych testów w tunelu aerodynamicznym. Dzięki nim R3 wykazuje znacznie lepsze wartości dociskowe do podłoża, co poprawia nie tylko przyczepność, ale również stabilność, sterowność i bezpieczeństwo. Już niebawem skończymy budowę naszego nowego tunelu aerodynamicznego, który pozwoli nam rozwijać się nieustannie przez cały sezon. Jestem pewien, że wykonaliśmy ogromny krok do przodu. Już za kilka dni nasi kierowcy, Eddie Irvine i Pedro de la Rosa będą mogli przetestować nowy bolid na torze w Barcelonie, co z pewnością będzie bardzo emocjonującym dniem dla całego zespołu - dodał Lauda.

Jaguar R3 zostanie wyposażony w udoskonalony silnik Coswortha CR--3 V10, wykorzystywany w ubiegłym sezonie.

We wtorek 8 stycznia Jaguar R3 odbędzie swoje pierwsze jazdy testowe na torze Catalunya w Barcelonie.

Zobacz zdjęcia z prezentacji Jaguara w naszej GALERII.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje