Reklama

Osiem pierwszych miejsc dla Mitsubishi

Nie notowany w historii "Dakaru" sukces odnieśli kierowcy Mitsubishi w dwudziestej czwartej edycji tego rajdu-maratonu. W klasyfikacji generalnej triumfował Hiroshi Masuoka, a na pierwszych czterech pozycjach uplasował się w komplecie fabryczny zespół trzech diamentów. Kierowcy Mitsubishi zdominowali Dakar 2002, bowiem Pajero i L200 zajęły osiem pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej. Było to siódme zwycięstwo Mitsubishi w Dakarze.

Dla Hiroshi Masuoki to pierwszy triumf osiągnięty w piętnastym jego starcie w pustynnym klasyku. Swój sukces zadedykował wieloletniemu szefowi teamu Mitsubishi, zmarłemu we wrześniu ubiegłego roku Ullrichowi Brehmerowi. - Najpierw były lata ciężkiej pracy. Nie znałem obcych języków, przede wszystkim francuskiego, żeby porozumiewać się z mechanikami. Więc przez dwa i pół roku pracowałem jako mechanik. Cały czas byłem głodny sukcesu, a teraz jestem niewiarygodnie szczęśliwy. Jestem pewny, że Pan Brehmer patrzy teraz na mnie, to on mi bardzo pomógł i uwierzył we mnie - powiedział Masuoka nazywany przez kolegów Hiro.

Reklama

Japoński kierowca prowadził w rajdzie już od pierwszego, afrykańskiego etapu. Podobnie jak cały fabryczny zespół nie miał większych problemów natury technicznej ze znakomicie spisującym się Mitsubishi Pajero. Efektem było pięć zwycięstw etapowych. Jego koledzy okazali się najszybsi na jeszcze czterech innych, a pustynne, decydujące o wynikach w rajdzie odcinki specjalne były zazwyczaj wewnętrzną rozgrywką pomiędzy Masuoką, Juttą Kleinschmidt, Kenjiro Shinozuką i Jean-Pierre Fontenay'em.

Na uwagę zasługuje również szóste miejsce Sajeda Al Hajri z Kataru, dla którego był to pierwszy start w tym nie tolerującym nowicjuszy rajdzie. Luc Alphand, były mistrz świata w narciarskim zjeździe, po kilku próbach ukończył swój pierwszy Dakar zwyciężając jednocześnie wśród samochodów z silnikiem Diesla.

Tegoroczna edycja rajdu została przez jego uczestników uznana za jedną z najtrudniejszych w historii. Potwierdza to fakt, że spośród 117 samochodów, które wystartowały w Arras do mety w stolicy Senegalu dojechało tylko 45. Podobnie było wśród motocyklistów (53 ze 167) i w rywalizacji ciężarówek (15 z 34).

Klasyfikacja generalna Rajdu Arras - Dakar 2002:

1.Masuoka/Maimon Mitsubishi Pajero 46:11:30

2.Kleinschmidt/Schulz Mitsubishi Pajero + 22:01

3.Shinozuka/Delli-Zotti Mitsubishi Pajero + 35:15

4.Fontenay/Picard Mitsubishi Pajero + 1:37:30

5.Sousa/Jesus Mitsubishi L200 + 5:20:57

6.Al Hajri/Stevenson Mitsubishi L200 + 8:24:51

7.Alphand/Debron Mitsubishi Pajero +10:40:02

8.Kolberg/Larroque Mitsubishi Pajero +12:21:09

9.Ratet/Garcin Toyota +15:48:03

10.De Lavergne/Dubois Nissan Terrano +17:57:23

Zwycięstwa Mitsubishi w Rajdzie Dakar:

1985: Patrick Zanirolli - Mitsubishi Pajero

1992: Hubert Auriol - Mitsubishi Pajero

1993: Bruno Saby - Mitsubishi Pajero

1997: Kenjiro Shinozuka - Mitsubishi Pajero

1998: Jean-Pierre Fontenay - Mitsubishi Pajero

2001: Jutta Kleinschmidt - Mitsubishi Pajero

2002: Hiroshi Masuoka - Mitsubishi Pajero

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mitsubishi Pajero | kierowcy | Dakar | Mitsubishi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy