Reklama

Nie zabij się w weekend!

Już w piątek wiele osób wyjedzie na majowy wypoczynek - policjanci apelują do kierowców o ostrożność, cierpliwość i przestrzegają przed brawurą.

Od piątku zaczyna się policyjna akcja "Bezpieczny weekend". Kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli, przede wszystkim prędkości z jaką jadą i ich trzeźwości. Policjanci zwracać będą też uwagę na to czy dzieci przewożone są w fotelikach, czy osoby jadące samochodem mają zapięte pasy.

Reklama

Na pobłażliwość nie mogą liczyć kierowcy, którzy w czasie jazdy będą rozmawiać przez telefon komórkowy. Policjanci podkreślają, że tego typu rozmowy dekoncentrują i prowadzą do niebezpiecznych sytuacji na drodze, nawet do kolizji czy wypadków. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 200 zł.

"Prawdopodobnie już w piątek po południu wiele osób zdecyduje się na wyjazdy. Wracać będą - jak zwykle - w ostatniej chwili, czyli w poniedziałek po południu. Apelujemy o ostrożność, dostosowanie prędkości do sytuacji na drogach. Zaplanujmy swoją podróż, róbmy przerwy tak, by bezpiecznie dotrzeć do celu" - powiedziała Grażyna Puchalska z wydziału prasowego KGP.

Więcej patroli policyjnych będzie m.in. na trasach wyjazdowych z miast i drogach krajowych. Funkcjonariusze będą korzystać m.in. z wideorejestratorów, także w radiowozach nieoznakowanych.

"Pamiętajmy też o fotoradarach. W sumie będziemy korzystać z 120 takich urządzeń i z 300 wideorejestratorów. Na zdjęciu zrobionym za ich pomocą widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, czy ma zapięte pasy, a pojazd, którym kieruje - włączone światła. Punkty za poszczególne wykroczenia są sumowane" - dodała Puchalska.

Zaapelowała też o szczególną ostrożność do rowerzystów. Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku w wypadkach drogowych ginie ich ok. 500, a ponad 5 tys. zostaje rannych. "Także kierowcy muszą być świadomi, że rowerzysta ma takie same prawa na drodze jak oni" - zaznaczyła Puchalska.

Kamery: Zobacz, jak wygląda sytuacja na drogach.

***
W piątek, poprzedzający długi weekend majowy, na polskich drogach doszło do 158 wypadków, w których zginęło 10 osób, a 183 zostały ranne - wynika z policyjnych statystyk. Funkcjonariusze zatrzymali też prawie 500 nietrzeźwych kierowców.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: policja | kierowcy | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje