Reklama

Megakorki, megazanieczyszczenie, megahałas

Po raz pierwszy w Brazylii, po raz pierwszy w Ameryce Południowej... Gospodarzem tegorocznej, już dziesiątej edycji Challenge Bibendum, cyklicznej imprezy zainicjowanej przez koncern Michelin, jest Rio de Janeiro.

Miejsce to wybrano nie przypadkowo.

Brazylia to jeden z najszybciej i najbardziej rozwijających się rejonów świata, który jest trapiony przez podobne, jak gdzie indziej bolączki, tyle że występujące w tu w zwielokrotnionej skali. Gwałtownie postępująca urbanizacja sprawia, że tutejsze miasta stały się megamiastami. Znane z innych metropolii problemy: uliczne korki, powodowany przez samochody hałas, zanieczyszczenie powietrza, w Rio de Janeiro, Sao Paulo i innych brazylijskich aglomeracjach, są megaproblemami. Megakorki, megazanieczyszczenie, megahałas... Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rośnie też liczba ofiar wypadków drogowych, w tym pieszych i rowerzystów.

Reklama

Brazylia należy do dziesięciu największych na świecie konsumentów energii. Prognozuje się, że do 2030 r. jej zużycie, a także wiążąca się z tym emisja fatalnie wpływających na ziemski klimat gazów cieplarnianych, wzrosną o 100 proc. To zła wiadomość, jednak jest też dobra. Od 2006 r. największe państwo Ameryki Południowej jest samowystarczalne, jeśli chodzi o ropę naftową. Zawdzięcza to m.in. dzięki powszechnemu wykorzystywaniu biopaliw, z których Brazylia słynie i może stanowić wzór dla innych krajów rozwijających się.

Tematyką Challenge Bibendum są zagadnienia, mieszczące się w pojęciu Sustainable Road Mobility, czyli Zrównoważonego Transportu Drogowego. Niewiele jest państw na świecie, które tak jak Brazylia mogą dostarczyć zarówno negatywnych, jak i pozytywnych przykładów, ilustrujących wspomnianą ideę.

Patronat nad tegorocznym Challenge Bibendum objął prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, co niewątpliwie podnosi rangę tego wydarzenia.

Jak już informowaliśmy, jednym z ok. 500 dziennikarzy z całego świata, zaproszonych do Rio de Janeiro, jest przedstawiciel INTERIA.PL.

O odbywającym się właśnie w Rio de Janerio Michelin Challenge Bibendum przeczytasz TUTAJ

TUTAJ ZDJĘCIA Z WYSTAWY W RIO DE JANERIO.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rio | Michelin | Brazylia | Rio de Janeiro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL