Jak dobrze kupić używany samochód?

Na co zazwyczaj zwracamy uwagę kupując używany samochód? Co nas przyciąga do oferty, a co zniechęca do samochodu z drugiej ręki?

Nie jest zaskoczeniem, że większość z nas kieruje się wiekiem i przebiegiem pojazdu. Zaskakiwać mogą jednak inne zachowania polskich kierowców, które potwierdzają wyniki badania Mobil 1.

Na przykład, jakość oleju silnikowego - czyli najważniejszego czynnika decydującego o sprawności silnika - jest istotna jedynie dla 2 proc. kierowców szukających auta z drugiej ręki. Co więcej, kierowcy nie przywiązują wagi do marki, lepkości i jakości oleju silnikowego. Te atrybuty znalazły się bardzo nisko w zestawieniu 10 rzeczy na jakie zwracamy uwagę przy zakupie używanego samochodu.

Reklama

Spośród 1000 polskich kierowców, którzy uczestniczyli w badaniu, aż 24 proc. zaliczyło olej silnikowy (jego markę, rodzaj i lepkość) do grona dwóch najmniej istotnych rzeczy, które warto uwzględnić przy zakupie używanego samochodu. Oznacza to, że polscy kierowcy przywiązują zdecydowanie większą wagę do sprawnej klimatyzacji (61 proc.). Natomiast blisko jedna czwarta badanych (23,6 proc.) określiła poziom i jakość oleju silnikowego jako mniej istotne przy wyborze używanego auta od zapachu w kabinie (50,9 proc).

Dobre rady Porsche

Porsche i Mobil 1 współpracują ze sobą od 17 lat. W tym czasie do sprzedaży trafiły cztery generacje kultowej 911, a każde z ponad miliona aut Porsche zjechało z linii montażowych z olejem Mobil 1 w silniku. Inżynierowie obu firm wspólnie rozwijają zaawansowane formulacje olejów, które spełniają wymagania wszystkich silników Porsche. Ci sami specjaliści zawsze starają się przekonać kierowców do sprawdzania oleju silnikowego w każdym samochodzie używanym, który nas zainteresuje.

- Olej silnikowy jest krwią samochodu. Dlatego wybór odpowiedniego środka smarnego jest istotny dla zapewnienia długiej i sprawnej pracy silnika. Kiedy kupujesz samochód używany - nie ważne czy ma 10 miesięcy, czy 10 lat - kluczowe jest sprawdzenie poziomu i jakości płynów eksploatacyjnych w silniku - mówi dr. Jens Winterfeld, Dyrektor Generalny Programu Sprzedaży Samochodów Używanych z Porsche. Ponad 70 proc. z wszystkich wyprodukowanych aut Porsche nadal jeździ po drogach. To jednoznaczny dowód wysokiej jakości i niezawodności. Kluczowy dla pracy samochodu jest olej silnikowy - i to jest główny powód, dla którego Porsche projektuje swoje silniki wspólnie z inżynierami Mobil 1. Daje nam to realne korzyści. Jeszcze lepsze osiągi, mniejsze zużycie paliwa i dłuższe życie silnika - dodaje.

5 kroków do udanego zakupu auta

Chcąc pomóc kierowcom kupić samochód, specjaliści Mobil 1 i Porsche przygotowali krótki przewodnik, który w pięciu krokach podpowiada, jak dobrze wybrać auto z drugiej ręki. Podstawowe zasady wyboru zawsze są takie same. Niezależnie od tego, czy kupujemy używaną 911-kę, czy coś innego z mniejszą liczbą koni pod maską - radzi Dr. Winterfeld.

1. Odrób zadanie domowe

Ustal swój budżet. Sprawdź jakie samochody są w Twoim zasięgu. Pamiętaj, że najważniejszy jest stan techniczny pojazdu. Dlatego nawet trochę starszy, ale dobrze utrzymany samochód z mniejszym przebiegiem może okazać się lepszą ofertą. Bądź elastyczny przy wyborze koloru nadwozia i opcji wyposażenia. Wygląd jest ważny, jednak to co siedzi pod maską jest bardziej istotne przy zakupie auta z przeszłością.

2. Skontaktuj się ze sprzedawcą

Przed spotkaniem ze sprzedawcą, zadaj mu pytania telefonicznie. Sprawdź jego wiarygodność i dokumentację pojazdu. Zapytaj, czy auto było serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu względem rodzaju i lepkości oleju silnikowego? Kiedy samochód był ostatni raz na przeglądzie? W jakim stanie jest ogumienie pojazdu?

3. Olej silnikowy

Stosowanie odpowiednich środków smarnych może oznaczać lepsze osiągi, mniejsze spalanie i dłuższą żywotność silnika. Sprawdź poziom oleju w silniku i jego stan. Poproś o to sprzedawcę i zacznij się martwić, jeżeli nie będzie wiedział, jak sobie z tym poradzić.

4. Opony

Opona jest jedynym elementem pojazdu mającym kontakt z nawierzchnią drogi. Dlatego ogumienie jest decydujące dla bezpieczeństwa na drodze. Największe firmy oponiarskie blisko współpracują z producentami aut, aby zapewnić optymalną jazdę i dobre hamowanie.

5. Jazda próbna

Przed zakupem samochodu koniecznie wypróbuj go na drodze. Podczas jazdy testowej zwracaj uwagę zarówno na warunki prowadzenia pojazdu oraz odgłosy auta. 8 kilometrów powinno wystarczyć do oceny, czy ten samochód jest stworzony dla Ciebie. Zwróć uwagę na to, jak auto przyspiesza. Sprawdź, czy podczas jazdy i hamowania samochód nie jest ściągany w bok.

Oceń swój samochód. Wystarczy wybrać markę... Kliknij TUTAJ.

Dowiedz się więcej na temat: używany samochód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy